Техноекологія
211

навантаження на шину від автомобіля. Автомобілі особливо великої вантажопідйомності з дизельними двигунами істотно збільшують рівень шуму, ніж легкові автомобілі. При русі автомобіля зі швидкістю 100 км/год і більше шум автомобіля в першу чергу обумовлюється взаємодією шин з поверхнею дороги, а в умовах розгону (швидкість до 100 км/год) у всьому спектрі частот домінує шум вихлопної системи.

Зниження міського шуму може бути досягнуто в першу чергу за рахунок зменшення шумності транспортних засобів, збільшенням відстані між проїзною частиною вулиць і житловими будинками з використанням смуг зелених насаджень між ними, використанням різних прийомів планування і розміщення житлових масивів і шляхів різного призначення, підтримання шляхових частин вулиць в справжньому стані із застосуванням поглинаючих покрить. Ефективним засобом зниження транспортного шуму є прокладання доріг у виїмці.

В ряді країн запропоновані неслизькі дорожні покриття, які мають звукопоглинаючу властивість. Для цього в асфальтобетон вводять епоксидну смолу (0,7...1,5% за масою), гуму і отверджувач. Пористість матеріалу становить 16...35%, водопроникність 0,1...20 см/с, ступінь звукопоглинання 71...100%.

12.3. Водний транспорт

Водний транспорт – це вид транспорту, що виконує перевезення вантажів і пасажирів як по природних водних шляхах (річки, озера, моря, океани, протоки), так і по штучних (канали, водосховища та інші). Поділяється на морський та річковий.

Морський транспорт – це вид транспортної сфери матеріального виробництва, який здійснює перевезення вантажів та пасажирів морськими суднами. Морський транспорт широко застосовується для міжнародних і внутрішніх перевезень.

Річковий транспорт – це вид транспорту, що здійснює перевезення пасажирів і вантажів в основному по внутрішніх водних шляхах як природних, так і штучних (канали, водосховища, шлюзовані ділянки річок). Виділяють магістральні річкові шляхи, в тому числі міжнародні, що обслуговують зовнішньоторгівельні перевезення деяких країн; міжрайонні, що обслуговують перевезення між великими районами всередині країни, і місцеві, що обслуговують внутрірайонні зв’язки.

Для функціонування водного транспорту потрібні плавзасоби, порти і водні шляхи.