Техноекологія
24

високому рівні виробництва) за рахунок їх раціонального використання, розробки маловідходних та безвідходних технологій.

Сучасний розвиток очисних технологій дозволив стабілізувати, а в окремих випадках знизити викиди в навколишнє середовище, особливо стосовно забруднення атмосфери та гідросфери. Скорочення об'ємів забруднення вдається досягти за допомогою дорогих заходів, причому слід очікувати подорожчання обладнання при підвищенні ступеня очистки. Так, вартість електрофільтрів для очистки газів теплових електростанцій від пилу з ефективністю від 90,99 до 94,99 та до 99,99 % зростає у співвідношенні 1:2:4.

Хоча можливості очисних технологій, якими займається техноекологія, ще не вичерпані, але в подальшому їм не можна надавати пріоритетного значення, так як вловлювання викидів саме по собі не вирішує проблему промислових відходів. Поставлено питання використання промислових відходів, що дозволить не тільки зменшити забруднення навколишнього середовища, але і знизити витрати на основне виробництво порівняно з витратами на одержання продукції з первинної сировини.

Можливості оптимізації використання ресурсів вцілому на основі утилізації відходів надзвичайно високі, причому цей напрямок практично не використовується. Наприклад, розрахунки проведені для гірничодобувних галузей промисловості показали, що сучасний рівень виробництва може бути забезпечений при зниженні об'єму добування гірничої маси на 20–25 % за рахунок виробництва 80 % будівельних матеріалів із відходів. При цьому собівартість продукції знизиться на 10–15 %, а також покращиться екологічний стан в гірничодобувних районах (проблема відвалів та териконів шахт).

На сьогодні відходи гірничодобування та збагачення корисних копалин використовуються тільки на 6–7 %, і це лише один приклад економічної доцільності маловідходного виробництва.

Проте, використання відходів також має обмеження з певних причин, а саме: кількість відходів перевищує раціональні можливості їх використання, а також надзвичайно високі витрати на їх утилізацію. В обох випадках відходи або неповністю будуть використані, або утворяться вторинні відходи. Тому, найраціональнішим напрямком екологізації виробництва є розробка принципово нових маловідходних технологій. Саме цей напрямок повинен відіграти важливу роль у вирішенні проблем ресурсозбереження та охорони навколишнього середовища.

Суттєвим в стратегії раціонального ресурсозбереження є напрямок заміщення, тобто заміна одного матеріалу (процесу, технології)