Техноекологія
47

3.2. Видобування вугілля

Є два способи видобування вугілля: відкритий (кар’єрний) і підземний (шахтний).

Перший спосіб в даний час застосовують тоді, коли глибина розміщення корисної копалини під землею не перевищує 400 м. Другий – шахтний спосіб може бути застосований при розташуванні на будь-якій глибині, якщо це економічно вигідно і технічно можливо. Історично відомо, що початок вугільних розробок здійснювався на невеликих глибинах родовищ (до 100 м) за допомогою шахт.

Кар’єрний спосіб видобування корисних копалинвимагає наявності високопродуктивної землерийної і транспортної техніки для розпушування, навантажування і вивезення за межі кар’єру корисної копалини і переміщення значних об’ємів розкривної породи.

Технологія розкриття кар’єру передбачає такі види робіт:

1) осушення і очищення від рослинності поверхні кар’єру;

2) зняття родючого і потенційно-родючого шару ґрунту і переміщення його у зовнішні відвали;

3) підготовка початкового фронту розкривних і видобувних робіт;

4) розкривні роботи;

5) видобувні роботи;

6) рекультивація порушених земель і кар’єрів;

Якщо зняття родючого і потенційно-родючого ґрунтів здійснюють, в основному, двома видами механізмів: бульдозерами і скреперами, то при виконанні розкривних і видобувних робіт застосовують набагато більше механізмів і прийомів. В наш час для цього застосовують три способи розробки: екскаваторний, гідравлічний і вибуховий.

Екскаваторний спосіб – універсальний і може бути використаний при розробці будь-яких гірських порід. Крім екскаваторів тут додатково застосовують бульдозери, скрепери, колісний і конвеєрний транспорт.

Гідравлічний спосіб може бути застосований при наявності рихлих або розпушених порід. Розпушення виконують за допомогою бульдозерів, екскаваторів або за допомогою спеціального знаряддя – розпушувачів. Розрихлена порода розмивається гідромоніторами, всмоктується насосами і по пульпопроводу направляється у відвал.

Вибуховий спосіб ведення робіт є попереднім перед екскаваторним або гідравлічним способами. Як самостійний він може бути застосований при виконанні розкривних робіт при переміщені грунту у внутрішні відвали (направлений вибух).