Техноекологія
93

Однак застосування сучасних методів очищення димових газів та інших викидів дозволяє затримувати такі забруднюючі речовини як попіл до 99%, що значно зменшує радіоактивне забруднення прилеглих до ТЕС територій порівняно з АЕС.

Але значного зростання вироблення енергії може і не бути, так як запасів традиційної сировини ледве вистачить на найближчі 40..50 років. Тому в даний час оправдані пошуки нових джерел енергії, застосування яких побудовано на розробці сучасних високоефективних технологіях. Наприклад, освоюються енергія, яка вивільняється в ході реакції синтезу легких ядер при дуже високих температурах – термоядерних.

Другим напрямком збільшення кількості виробляємої енергії є використання енергії сонця, вітру, морських хвиль і інших нетрадиційних джерел енергії. Всі ці технології екологічно безпечні але вимагають витрату великих коштів.

Ті об’єкти на яких виробляється електрична і теплова енергія називаються електростанціями. Електрична станція – це сукупність обладнання та апаратури, що безпосередньо виробляють електричну та теплову енергії, а також будівлі і споруди, де цей процес відбувається.

В залежності від використаної сировини або виду енергії всі електростанції  відносять або до традиційної, або нетрадиційної (альтернативної) енергетики.

В першу групу входять: теплові електростанції і котельні, що працюють на органічному паливі; атомні станції, що використовують ядерну енергію; гідростанції (ГЕС), де електрична енергія утворюється рухаючимися потоками води.

В другу групу входять геліоустановки (СЕС) вітроустановки (ВЕС), приливні електростанції (ПЕС), біоустановки (БЕС), геотермальні установки (ГТС).

В Україні проблема енергопостачання навіть при спаді виробництва залишається дуже гострою, постійно не вистачає теплоти й електроенергії. Причина – низька ефективність використання енергії і енергетичних ресурсів. За підрахунками вчених в Україні на виробництво трактора, літака, автомобіля тощо витрачається в
1,5–2 раза більше енергії, ніж в Японії і країнах Західної Європи.