Техноекологія
96

Чуть більше 15% об’єктів малої енергетики обладнані пиловловлюючими пристроями. Причому ступінь вловлювання газоподібних та інших шкідливих домішок при викидах в повітря становить менше 40%. Тому з екологічної точки зору перевагу мають великі ТЕЦ і районні котельні. Але при наявності дрібних не компактно розташованих користувачів тепла з’являється потреба в мережах великої протяжності і, як наслідок, у великій вартості будівельних і експлуатаційних витрат, втратах тепла. Це значно знижує ефективність і масштаби використання крупних об’єктів вироблення теплоти, а децентралізація, в ряді випадків, може дати більш високий економічний ефект.

5.2.2. Умови утворення забруднюючих речовин в теплоенергетичному процесі

ТЕС є найбільш потужними забруднювачами навколишнього середовища. Це в першу чергу пов’язано зі спалюванням органічного матеріалу. Паливо, що в основному, видобувається з надр землі, після збагачення і переробки подається в топку парогенератора. Туди ж подається і повітря.

В залежності від виду і стану палива надходження в атмосферу забруднюючих речовин розрізняється як по кількості, так і по якісному складу (табл. 3).

Таблиця 3

Показники забруднення атмосфери ТЄС, г/кВт.год

Забруднюючі

речовини

Види палива

Кам’яне вугілля

Буре

вугілля

Мазут

Природний газ

Діоксид сірки

6,0

7,7

7,4

0,02

Тверді частки

1,4

2,7

0,7

Окисли азоту

21,0

3,45

2,65

1,9

Фтористі з’єднання

0,05

0,11

0,004

Дані таблиці 3 свідчать, що екологічно чистим паливом є газ. Але природний газ – цінна речовина для хімічної промисловості. Тому використання його в якості палива на ТЕС є недоцільним.

Станції потужністю 100 мВт, які працюють на вугіллі викидають в атмосферу за рік 5 тис.т SO2 та 10 тис.т no2. на поверхні землі біля ТЕС утворюється близько 400 т золи, в який приблизно 80 т важких металів (миш’як, кадмій, свинець, ванадій та інші). ТЕС потужністю
1 мВт витрачає кисень, який виробляє 100 тис. га лісу.