Різновиди аналізу
1

1. КОРЕЛЯЦІЙНИЙ АНАЛІЗ

 

 

Під кореляцією розуміється всякий зв'язок між двома або декількома досліджуваними явищами. Кореляція може бути детерміністичною або випадковою (імовірнісною). Перший тип зв'язку визначається строгими закономірностями, які описуються фізико-хімічними формулами. Так закон Ома в його тривіальній формі визначає жорсткий зв'язок між різницею потенціалів, силою току та електричним опором. Другий тип зв'язку тільки передбачається, тому що відсутні теоретичні передумови, які свідчать про наявність такого зв'язку.                                   

При кореляційному аналізі перевіряється лише самий факт зв'язку, тобто статистична гіпотеза про відсутність або наявність зв'язку. Сама природа величин, між якими такий випадковий зв'язок передбачається, дозволяє судити про нього як про імовірнісний. Результат кореляційного аналізу також носить статистичний характер, тому що висновок про наявність або відсутність зв'язку приймається за деякою наперед заданою довірчою імовірністю.

Прикладом задачі кореляційного аналізу може служити дослідження впливу температурного режиму на вихід якого-небудь хімічного продукту в складному технологічному процесі. При цьому зі збільшенням температури можливо не тільки підвищення швидкості досліджуваної реакції, але і протікання побічних реакцій, а також і зворотна реакція розкладання продукту. Тому зв'язок між температурою і виходом можна охарактеризувати як випадкову.

Як правило при кореляційному аналізі досліджуються тільки лінійні зв'язки між величинами, а статистичні критерії свідчать про наявність або відсутність передбачуваного лінійного зв'язку. Тому негативна відповідь при перевірці гіпотези про кореляцію може означати не тільки відсутність зв'язку, але і можливу наявність нелінійної залежності між досліджуваними величинами.

Для кількісної оцінки лінійної кореляції користуються вибірковим коефіцієнтом парної кореляції rxy – безрозмірною величиною до значень середніх  квадратичних відхилень досліджуваних величин:

 

 

 

rxy  = .

(1.1)