Ескізна розробка конструкції чотиритактного автомобільного дизе-льного двигуна рідинного охолодження. Дільниця складання палив-ного насосу
11

розвалу 90°. Правий ряд циліндрів зміщений щодо лівого вперед на 35 мм, що обумовлено установкою на кожну шатуну шийку колінчастого валу двох шатунів.

Кожен циліндр має два співвісних циліндричних отвори, виконаних у верхній і нижній плитах блоку, за якими центрується гільза циліндра, у верхній плиті є кільцева проточка під бурт гільзи.

У розвалі блоку є чотири опорні майданчики з кріпильними отворами для встановлення паливного насоса високого тиску. На передньому торці блоку знаходиться гніздо для підшипників приводу паливного насоса.

У припливах (бобишках) на стінках блоку є складна система масляних каналів, для підведення мастила до підшипників розподільного і колінчастого валів, а так само до масляного фільтру і рідино - масляного теплообміннику.

Стінки водяної сорочки утворюють замкнутий силовий пояс навколо кожного циліндрового гнізда і разом з додатковими ребрами пов'язують верхню і нижню плити циліндрової частини блоку, забезпечуючи конструкції необхідну жорсткість. У картерних поперечних стінках блоку розташовані п'ять гнізд з вкладишами під корінні шийки колінчастого валу і п'ять розточень з бронзовими втулками, в яких обертається розподільний вал.

Кришки корінних опор кріпляться до блоку двома вертикальними і двома горизонтальними болтами. Завдяки чому досягається висока жорсткість блоку в зоні колінчастого валу. Обробка гнізд під колінчастий вал виробляється в зборі з кришками, тому кришки корінних опор не взаємозамінні.

Блоки циліндрів між собою мають однакову конструкцію і невзаємозамінні між собою тільки з причини відмінності кріплення до них індивідуальних чи блокових головок циліндрів.