Електричні навантаження і вибір потужностей трансформаторів
2

Вступ

 

Розвиток країни визначається рівнем розвитку електроенергетики. Але у кожній країні існує проблема забруднення навколишнього середовища продуктами згоряння, теплове, ядерне забруднення. Чи існують джерела енергії, які не забруднюють середовище? Сьогодні актуальною є проблема використання альтернативних джерел енергії. Але чи можливо їх використовувати у нашій країні і чи зможемо замінити існуючі джерела енергії? Спробуємо відповісти на ці питання сьогодні.

Електрифікація країни базувалася на використанні трьох основних джерел енергії – вугілля, нафти і газу. В енергетиці країни домінує теплоенергетика. Майже 80% електроенергії, що виробляється в Україні, дають ТЕС. ТЕС мають ряд переваг порівняно з іншими типами станцій. Їх можна поблизу споживача й рівномірно розташовувати по всій території країни. ТЕС працюють практично на всіх видах органічного палива: вугіллі, сланцях, рідкому пальному. Але на ТЕС продукти згоряння є головними забруднювачами навколишнього середовища оксидами карбону, оксидами азоту, які в атмосфері перетворюються на шкідливий двоокис азоту, утворюється сірчана кислота. Випадають на землю кислотні дощі, шкідливі для рослинного світу. На згоряння різноманітного палива витрачається від 10% до 25% кисню. Відбувається забруднення попелом, пластівцями сажі. Це призводить до збільшення частки вуглекислого газу в атмосфері. За останні роки вміст його в повітрі збільшився на 17%. У земній атмосфері цей газ діє як скло в теплицях: він вільно пропускає до поверхні Землі сонячні промені, але утримує тепло розігрітої Сонцем поверхні Землі.

На ГЕС відбувається перетворення потенціальної енергії піднятої греблею води в електричну енергію. Раніше існувала думка, що ГЕС не завдають екологічної шкоди навколишньому середовищу. Як виявилося – це не так. При будівництві греблі для ГЕС вода  піднімається на певну висоту й захоплює родючі землі, під водою гинуть історичні й культурні цінності, піднімаються ґрунтові води, утворюються штучні ставки та озера.

На АЕС світу працюють близько 10 типів ядерних реакторів, які відрізняються видом теплоносія, тобто робочого тіла, вибраного для відведення тепла із реактора, і каталізатора (сповільнювача), введеного для зменшення швидкості нейтронів, що вилітають під час поділу ядер. Атомні електростанції мають певні переваги перед іншими. Вони найбільш екологічно «чисті». При розумній експлуатації атомні станції не роблять ніяких викидів в атмосферу. Для роботи АЕС потрібно порівняно мало атомного палива: 1г урану замінює 2,5т нафти, або 3т вугілля. Вони не дають ніяких радіоактивних викидів і цілком можуть забезпечити на планеті необхідну людству енергію.   Але аварія на Чорнобильській АЕС у 1986 році показала, яку загрозу несуть для людства АЕС. Найбільша проблема – відходи. Відпрацьоване паливо, сповільнювач, регулюючі стрижні, елементи конструкції – всі вони випромінюють радіацію, і тому небезпечні для живої природи. Куди дівати цей непотріб – це питання, що потребує вирішення.