Очищення стічних вод
1

Вступ

 

Темпи НТП у XXI столітті набули нечуваних раніше масштабів,  так як одним з головних аспектів сучасних технологій стала  їхня екологічна безпека. На теренах колишнього СРСР ця проблематика стояла  досить гостро, оскільки практично у всіх сферах життєдіяльності масово використовувались  застарілі технології і обладнання, що накладали  свій відбиток на стан навколишнього природного середовища. Забруднення промисловими відходами, сільськогосподарськими добривами і пестицидами стало реальною загрозою для гідросфери та існування людини. Загальний об’єм води на Землі оцінюється в 1385 млн. куб. км., лише 6% з цієї колосальної маси становить прісна вода, абсолютна ж більшість – це гіркувато-солона  морська вода, непридатна для життя і технічного використання. У ріки і озера різних регіонів світу потрапляє велика кількість стічних вод, нафтопродукти, рідкі радіоактивні відходи. Великої шкоди завдають фторо-, хлоро-, фосфороорганічні забруднювачі, нітрити, нітрати, нітросполуки, спостерігається висока концентрація фенолу, сполук міді, азоту, цинку, хрому, кадмію і навіть миш’яку. В результаті промислової діяльності вода перестала буди поновлюваним ресурсом,  містить збудники різноманітних інфекційних захворювань, є токсичною.

Особливістю природної води є її здатність до самоочищення. Періодичність повного обміну маси води, яка близька до періоду повної очистки, складає:  світовий океан – 2500 років (повне перемішування води – 54 роки);  підземні води – 1400 роки;   води озер – 17 років;  води боліт – 5 років; води в руслах річок – 16 днів.  На нейтралізацію шкідливих речовин впливають такі чинники: фізичні, хімічні, біологічні.

В даний час людство використовує 3,8 тис. води щорічно, причому можна збільшити споживання максимум до 12 тис. куб. . За нинішніх темпів зростання споживання води, цього вистачить на найближчі 25-30 років. Викачування грунтових вод призводить до осідання грунту і будинків та зниження рівнів підземних вод на десятки метрів. Кожен житель Землі в середньому споживає 650 куб. м води на рік (1780 л на добу). Однак для задоволення фізіологічних потреб достатньо 2,5 л на день, тобто близько 1 куб. м на рік. Велика кількість води потрібна для сільського господарства (69%) головним чином для зрошення; 23% води споживає промисловість; 6% витрачається в побуті. Чверть людства (приблизно 1,5 млн. осіб) відчуває недолік питної води, а ще 500 мільйонів страждають від нестачі і поганої якості.

Біологічні методи широко застосовуються для очищення комунально-побутових стоків від практично всіх розчинених у них органічних сполук у будь-яких концентраціях, а також від небезрпечних біологічних агентів – хвороботворних бактерій. Така очистка має ряд переваг: відносна дешевизна, надійність, екологічна безпека.  Очищення води відбувається за рахунок інтенсифікації перебігу окисних процесів в аеротенку з подальшим відокремленням біомаси гідробіонтів у вторинних відстійниках.