Джерела формування та використання прибутку підприємств
49

чотирьох років діяльності, про що свідчить проведений аналіз його фінансових результатів, хоча товариство мало всі потенційні можливості для його створення, збільшивши обсяг чистого прибутку за рахунок зниження соціальних пільг та скорочення неефективних неопераційних та інших операційних витрат. Зокрема підприємстуво мало змогу скоротити витрати на списання недостач та втрат від псування цінностей, списання безнадійної дебіторської заборгованості, зниження витрат на погашення штрафів, пені та ін.

Проведений аналіз свідчить про значне використання сум отримуваного прибутку підприємством від основної операційної діяльності на соціальні пільги працівникам підприємства. Здійснивши оцінку соціальної ефективності підприємства бачимо, що вона на підприємстві за останні роки має тенденцію до збільшення. Зокрема за останні три роки діяльності постійно відбувалося зростання середньої заробітної плати. Так в 2008р. вона зросла на у порівнянні з 2007 роком і становила 736 грн., в 2009 році вона зросла у порівнянні з 2008р. і становила 874 грн. Весь час вона залишається набагато вищою від мінімального рівня, встановленого державою. Крім того значну суму коштів підприємство витрачає на надання безкоштовних санаторно-курортних путівок, оплати навчання працівників підприємства та їхніх дітей у навчальних закладах, придбання житла працівникам підприємства та створення належних умов праці та відпочинку.

Як відомо, акціонери (засновники та учасники) мають право брати участь у розподілі прибутку й отримувати його частку (дивіденди). Товариство не зобов’язане щорічно нараховувати дивіденди. Законодавство України не передбачає обмежень щодо розміру дивідендів. У разі відсутності прибутку дивіденди по привілейованих акціях виплачуються за рахунок резервного фонду або інших фондів товариства, що створюються для таких цілей.

Дивіденди нараховуються на акції, що випущені і знаходяться в обігу, за винятком власних акцій, придбаних товариством. Товариство зобов’язане продати або анулювати власні акції не пізніше одного року з моменту їх придбання. Протягом цього часу розподіл прибутку, а також голосування та визначення кворуму на Загальних зборах акціонерів проводяться без урахування власних акцій, придбаних товариством.