Графічний дизайн: Розробка системи знаків візуальної комунікації
25

Незалежно від того, чи мається на увазі сфера спеціального, вузькопрофесійного спілкування або ж мова йде про передачу інформації загальнодоступної, розрахованої на самого широкого споживача, знак має навмисну, цілеспрямовану природу, він спеціально використовується для передачі певного сенсу. Навмисність – перша з властивостей знака. І звідси ж випливає друга його найважливіша властивість: двобічність. Справді, у знака обов'язково повинні бути дві сторони: ідеальна, внутрішня (те, що передається, − значення, сенс, або, ще по-іншому, семантика) і матеріальна, зовнішня (те, чим передається, − форма). Ці дві сторони знака називають планом змісту і планом вираження.

Знаки візуальної комунікації за своєю функцією відносяться до інформаційних. У всіх видах людської діяльності широко використовуються різні знаки і знакові системи, функціонування яких визначається характером діяльності. Різноманітність виконуваних знаками функцій визначає і різноманітність видів існуючих знаків, а так само підходи до їх проектування.

Кожна з груп знаків має свої особливості передачі інформації зображенням. На системному підході заснована методика дизайн-проектування, яка ефективно застосовується при розробці складних об'єктів графічного дизайну, складних по своїй структурі і вхідних складовою частиною в більш складні системи. Сутність дизайн-проектування полягає в тому, що предметом проектування виступають якості, властивості. Для даного випадку такою властивістю є інформативність знаків. Зміст інформації має візуально показувати смислові відмінності кабінетів і об’єднання їх у єдину систему позначень. При проектуванні форми знаків необхідно вибрати графічні елементи, що характеризують загальну тему, призначення кабінетів мистецьких навчальних закладів і елементи, що об’єднують знаки в єдину візуальну систему. Така мета ставиться в проблемно-цільовому блоці дизайн-програми. Вид знаків визначається розробленою концепцією, яка представляє собою вербальну модель проектованих знаків. Опис 2–3-х варіантів кольорографічного рішення проектованих знаків складає зміст концептуального блоку дизайн-програми.