Cоціальне проектування як спосіб реалізації інноваційної діяльності в соціальній сфері (на прикладі ЦСП компанії Русал)
1

ВСТУП

 

Актуальність теми дослідження. Сучасний стан суспільства все більше вимагає створення механізмів ефективного регулювання соціальних відносин. Перегляд парадигми пріоритетів суспільного розвитку в сторону соціальних факторів, що передбачає створення передумов для реального задоволення матеріальних і духовних потреб особистості, висуває якісно нові вимоги до всіх соціальних наук, в тому числі, до психології, соціальної роботи, соціології. Ігнорування соціальних питань стало причиною цілого ряду негативних явищ в розвитку суспільства. У звязку з цим особливо актуальним постає питання практичної реалізації теоретично набутої інноваційної діяльності в соціальній сфері.

З огляду на зростання значущості проектування в різних сферах діяльності людства (виробництві, політиці, мистецтві), виділення його в окрему галузь діяльності, не можна оминути проблеми його застосування в соціальній сфері. Однією з особливостей професійної діяльності соціального працівника є пошук нестандартних рішень для розв’язання різноманітних соціальних проблем. Проте, кожна ідея, ініціатива потребують обґрунтування, підтримки певних організацій чи впливових осіб, пошук коштів на реалізацію тощо. Це пов’язано з звертаннями в різні соціальні інституції, участю в конкурсах, що, в свою чергу, вимагає аргументованих пояснень, формулювання конкретних цілей та завдань, опис видів діяльності логічно викладених та відповідно оформлених. Все це є складовими проектної діяльності як невід’ємної частини реалізації соціальних ініціатив на різних рівнях (державному, регіональному, локальному).

Працівники соціальної сфери мають володіти навичками проектування, прогнозування та моделювання як базовим інструментарієм проектної діяльності на всіх рівнях. Цей інструментарій динамічно розвивається і є системою знань, що використовується у світовій практиці розробки та впровадження ефективних соціальних проектів та програм.