Міжнародно - правовий аспект дотримання принципів територіальної цілісності та непорушності кордонів
1

ВСТУП

 

Актуальність теми дослідження. Міжнародні відносини на сьогодні  характеризуються стрімким зростанням загальної кількості збройних конфліктів, активною протидією тероризму. Внаслідок  цього  відбуваються процеси, пов’язані із застосуванням сили, спробами реалізації народами (націями) права на самовизначення, і  закономірно виникає загроза цілісності державної території та непорушності державних кордонів.  А тому існує  необхідність у сумлінному виконанні суб’єктами міжнародного права зобов’язань, передбачених основними принципами міжнародного права.

Чи не найголовнішу  роль у цьому  відіграють принципи територіальної цілісності та непорушності кордонів, які станом на сьогоднішній день є універсальними нормами міжнародного права. Нормативний зміст принципів територіальної цілісності та непорушності кордонів, що з’явився внаслідок їх становлення, передбачає комплексну систему юридичних гарантій безпеки цілісності державної території та непорушності державних кордонів.

Обрана тема випускної роботи в повній мірі стосується й України як невід’ємного члена міжнародного співтовариства. Одним із стратегічних завдань держави в цьому напрямку є зміцнення національної безпеки шляхом належного забезпечення виконання принципів територіальної цілісності та непорушності кордонів  особливо у зв'язку з анексією Криму  в 2014 році та загрози територіальної цілісності на Сході  України.

Зростання значимості дотримання принципів територіальної цілісності та непорушності кордонів в міжнародно-правових відносинах, а також тенденції розвитку міжнародних відносин в цій сфері  роблять  наукове  дослідження  вкрай  актуальним.

Серед вітчизняних учених, котрі зробили внесок у розвиток теоретичних концепцій принципів територіальної цілісності та непорушності кордонів, слід виокремити М. Буроменського, В. Буткевича, Г. Анцелевич, О. Покрещук. В інших працях українських учених висвітлюються аспекти інституціалізації принципів територіальної цілісності та непорушності кордонів (О.