Озеленені простори урбанізованих територій, як елементи системи природнього каркасу
33

Головна алея, що бере початок біля входу в парк, обовязково повинна мати і чітке композиційне завершення. Таким завершенням для різних за значенням парків можу бути: площа, на яків розміщені основні воходи в різні функціональні зони парку; велика будівля чи споруда (комплекс будівель і споруд) суспільного призначення, кульмінаційний центр просторової тематичної композиції (наприклад у меморіальних парках); головний відкритий простір (галявина, водойма, партер), що є центром композиції парку, чи відкритий простір зовнішнього ландшафту, що має велику силу емоційного впливу (наприклад простір моря) тощо.

Міжзонні алеї парків та інших об’эктів міського озеленення виконують функції розподільних алей другого порядку: попадаючи з головної алеъ на міжзонні, відвідувачі розподіляються на території об’єкта залежно від своїх бажань; ці алеї є тим планувальним каркасом, на який нанизується серія відкритих просторів, що формують окремі пейзажі.

Кільцева дорога чи алея, яка оточує парк по периметру, об’єднує усі його функціональні зони між собою. Така дорога (алея) є важливим елементом загальної планувальної та обємно-просторової композиції парку чи ландшафтного іншого обєкта, оскільки відвідувач, проходячи по ній у певній послідовності сприймає не тільки внутрішні пейзажі і ландшафти, але може сприймати і зовнішній ландшафт, що здебільшого значною мірою збагачує парк. Саме такі особливості має, наприклад, кільцева алея парку Високий Замок у Львові. З її видових майданчиків можна спостерігати панорами міста.

Кільцева алея передусім є основним прогулянковим маршрутом парку, і може також використовуватись для внутрішньо-паркового пасажирського транспорту (електромобіля тощо), а також господарських потреб.