Аудит обліку в роздрібній торгівлі
53

стей, порядок їх оприбуткування і витрачання та ін. Визначення об'єкта аудиторської перевірки значною мірою впливає на її результативність — це може бути повнота надходження і оприбуткування товарів за кількістю та якістю, їх зберігання, брак і псування, дотримання норм витрачання, бухгалтерський облік товарно-матеріальних цінностей, достовірність звітності чи документів та ін.

Метод аудиторської діяльності базується на основних положеннях
діалектичного методу пізнання і законах економічної теорії. Економічні
процеси, які в обліку називають фактами господарського життя, виникають і
здійснюються на підприємствах як єдине ціле, узагальнене, без відмінностей
між окремими частинами та властивостями.

Матеріалістичний підхід при вивченні аудиту як методу контролю передбачає, що причиною виникнення та існування аудиту є колективне управління діяльністю підприємств, а не ідеї та воля людей. Економіка – є першопричиною, аудит - виступає вторинним.

Діалектичний підхід означає, що господарські явища повинні розглядатись з моменту їх виникнення та в процесі розвитку, що аудит слід розглядати у взаємозв'язку з іншими явищами: економікою, політикою, мораллю тощо. На всезагальних методах пізнання базуються загальні і часткові способи аудиту: логічний, порівняльний, соціологічний, структурно-функціональний, статистичний методи. Аудит, як один з важливих методів господарського контролю, використовує загальнонаукові методи дослідження, які в аудиторській практиці проявляються через застосування способів та прийомів вивчення фактів господарського життя, головними з яких є: спостереження, вимірювання, порівняння та експеримент.

Прийоми контролю документів застосовують до бухгалтерських
документів, записів в облікових регістрах, даних звітів і балансів, до
статистичних та оперативних матеріалів. Об'єктом документального контролю є сам документ з точки зору правильності його оформлення, його інформація,
що характеризує здійснену господарську операцію.