Основні методологічні питання статистики основних засобів
1

Вступ

 

Основні засоби є одним з головних технічних ресурсів господарської діяльності підприємства. Використання їх вимагає організації нагляду та контролю за їх наявністю й збереженням з моменту придбання до вибуття. В цей період необхідно щомісячно вимірювати розмір вартості втраченої основними засобами, які повинні включатися в витрати на виробництво. Для ліквідування зношених основні засоби періодично ремонтують. Ефективне використання основних засобів є важливим фактором збільшення випуску продукції з кожної одиниці виробничих фондів.

Проблема підвищення ефективності використання основних фондів наукових і виробничих потужностей підприємств займає центральне місце у період переходу України до ринкових відносин. Від вирішення цієї проблеми залежить місце підприємства у промисловому виробництві, його фінансове становище, конкурентоспроможність ринку.

У разі ринкових відносин на перший план висуваються такі питання, що стосуються основних фондів: технічний рівень, якість, надійність продукції, що цілком залежить від якісного стану техніки й ефективного її використання, що і зумовлює актуальність обраної теми курсової роботи.

Маючи чітке уявлення про роль кожного елемента основних фондів в виробничому процесі, фізичному і моральному їх зносі, чинниках, які впливають на використання основних фондів, можна виявити методи, напрями, з яких підвищується ефективність використання основних фондів наукових і виробничих потужностей підприємства, які забезпечують зниження витрат виробництва та зростання продуктивності праці.

Головною передумовою здійснення будь-якого виробничого процесу є наявність відповідних засобів праці. Їх склад і структура визначають вид діяльності та виробничу потужність підприємства. Отже, роль і значення засобів праці у виробничому процесі та значна їх частка в загальній вартості активів і визначають основний зміст категорії “основні засоби”.

Вагомий внесок у розвиток теоретичних засад і методичних підходів до вирішення проблем оцінки, обліку, аналізу основних засобів внесли вчені-економістиМ.Я. Дем’яненко, Г.Г. Кірейцев, М.Т. Білуха, О.М. Голованов, Л.І. Гомберг, М.В. Кужельний, Л.К. Сук, В.П. Завгородній, В.Ф. Палій, В.В. Сопко, В.Г. Лінник та інші вчені.

Завдання статистичного аналізу стану та ефективності використання основ­них виробничих фондів можна визначити так:

а) виявлення забезпеченості підприємства та його структурних підрозділів основними фондами, тобто встановлення відповідно­сті величини, складу та технічного рівня фондів виробничій про­грамі підприємства;

б) визначення рівня використання основних фондів і факторів, які впливають на нього;

в) установлення належної комплектності наявного парку об­ладнання;

г) з'ясування ефективності використання обладнання в часі та за потужністю;