Основні методологічні питання статистики основних засобів
5

Кількість продукції, що виробляється підприємством, або обсяг виконаних робіт залежить не тільки від забезпеченості підприємства основними виробничими фондами, але й від того на скільки вони повно використовуються. Тому поліпшення використання основних виробничих фондів має велике народно-господарське значення. Підвищення економічної ефективності використання основних виробничих фондів знаходить свій вираз у збільшенні виробництва валової продукції в рості продуктивності праці і фондовіддачі, зниженні собівартості продукції. 

Поліпшення використання основних виробничих фондів є важливим резервом підвищення ефективності виробництва. Це обумовлено тим, що значна частина витрат які утворюють собівартість продукції (робіт) пов’язана з використанням основних виробничих фондів. Так у собівартості продукції витрати на експлуатацію обладнання становлять біля 20%, транспортні витрати – 10…12%.

Поліпшення використання основних виробничих фондів забезпечує зменшення витрат на експлуатацію обладнання собівартості робіт (продукції) Змешення витрат проходить за рахунок зменшення постійної величини (амортизаційних відрахувань) у витратах на експлуатацію обладнання- амортизації, величина якої є постійною і не залежить від обсягу виробництва продукції, тобто чим більші обсяги робіт виконуються основними фондами, тим менша питома вага амортизаційних відрахувань у собівартості одиниці продукції(робіт). 

Крім того, від стану використання основних виробничих фондів залежить обсяг виробленої продукції, рівень продуктивності праці тривалість виконання робіт, які в свою чергу є важливими резервами зниження собівартості продукції, підвищення ефективності виробництва тощо.

Поліпшення використання основних виробничих фондів зменшує потребу підприємства у капітальних вкладеннях для розвитку матеріально-технічної бази та зменшує втрати від морального зносу. Господарська практика свідчить, що ефект від поліпшення використання основних виробничих фондів реалізується значно швидше ніж від капітальних вкладень. 

Таким чином, в умовах ринкових відносин коли відтворення основних виробничих фондів здійснюється за рахунок власних або позичкових коштів, поліпшення використання основних виробничих фондів є важливим фактором росту ефективності виробництва на підприємстві. Підвищення ефективності використання основних виробничих фондів (активної частини) забезпечується двома шляхами:
а) Збільшення тривалості роботи основних виробничих фондів протягом року – екстенсивний шлях.
б) Підвищення продуктивності основних виробничих фондів в одиницю часу – інтенсивний шлях.

Збільшення часу роботи машинне обладнання протягом року досягається за рахунок: збільшення змінності (перехід 2-3х змінну роботу); скорочення величини змінних і внутрізмінних простоїв; скорочення часу перебування машин в ремонті і технічному обслуговуванні; ліквідація сезонності робіт тощо.

Інтенсивність використання основних виробничих фондів досягається за рахунок: впровадження прогресивних методів організації і технології виробництва; підвищення кваліфікації кадрів; впровадження прогресивних форм організації й оплати праці; удосконалення структури основних виробничих фондів; матеріального стимулювання працівників за досягнення високих показників у використанні основних виробничих фондів.