Біогеохімічний кругообіг алюмінію
5

РОЗДІЛ 2

АЛЮМІНІЙ

     2.1. Видобуток чистого алюмінію

Будучи найважливішим серед металів він скрізь, від монументу                    Дж. Вашингтону до обшивки літака. Він може гнутися як папір чи бути твердим як сталь.

Алюміній скрізь, навіть всередині нас. Кожен дорослий отримує близько 5 мг алюмінію кожного дня разом з їжею. Це не якась дієта, просто цього не уникнути, адже це - найпоширеніший метал на планеті. Його вміст в земній корі складає близько 8%, але його не просто видобувати, принаймні в чистому вигляді. На відміну від золота і срібла, він не зустрічається у саморобному стані. Алюміній в своєму початковому вигляді зовсім не схожий на метал. Все через особливу любов алюмінію до кисню. Кисень це третій найпоширеніший елемент на землі. Алюміній автоматично з’єднується з киснем, утворюючи оксид алюмінію, а не залишається в чистому вигляді. Тому при пошуку алюмінію можна загрузнути в болоті і глині. Фактично перше в історії застосування алюмінію відбулося, коли східні гончари додавали глину, багату алюмінієм, в свої вироби, щоб зробити їх міцнішими.

Алюміній постійно був навколо нас. В 6 тисячолітті до нашої ери вже були перші згадки про метал з глини, але не існувало реальних технологій його видобутку. Сьогодні процес видобутку алюмінію починається з багатих покладів давньої глини – бокситу. Але більшу його частину неможливо видобути, не прорубавши спершу 4-х метровий скельний шар, єдиний метод – закласти побільше вибухівки. За один раз в середньому підривається до 2 гектарів скелі, що дозволяє видобути від 50 до 100 тисяч тон бокситу. Це 50 000 тон руди, але не алюмінію. Суть полягає в тому, щоб відділити алюміній і кисень від інших домішок і бокситу, спочатку перемоловши руду в порошок. За допомогою фрезерного станка виробляються частинки, які легко оброблюються. Подрібнена руда обробляється на очисних заводах, там відбувається чудесне перетворення, бокситовий пил змішується з їдким лугом, який відділяє оксид алюмінію від