Прокаріотичний та еукаріотичний типи будови мікроорганізмів
3

ВСТУП

Клітина як елементарна жива система лежить в основі будови і розвитку живих організмів. Нам відомо, що вона - найменша елементарна, структурна, функціональна одиниця організму, наділена життям і всіма головними властивостями цілого організму. Клітини відрізняються одна від одної розміром, формою, походженням, особливостями організації.

 За формою  клітини бувають: циліндричні, призматичні, кубічні (в епітеліальних тканинах), кулясті, видовжені, веретеноподібні, дисковидні, зірчасті.

За розміром найчастіше трапляються клітини 10-100 мкм, рідше - 1-10 мм (клітини   м'якуша кавуна, цитрусових, залозисті клітини деяких молюсків) і дуже рідко - до 10-20 см (гігантські яйцеклітини птахів - гусей, пінгвінів, страусів).

Середня маса клітини становить 10-8 – 10-9г.

Незважаючи на різноманітність, усі клітини характеризуються багатьма спільними ознаками. Для них характерна наявність двох систем, що забезпечують життєдіяльність клітини:

-                                                       система, що пов’язана з розмноженням, ростом і розвитком клітини;

-                                                       система енергозабезпечення процесів синтезу речовин та інших видів фізіологічної роботи клітини.

Існує два ступеня організації клітини:

-                        прокаріотична клітина (від грец. pro - до, karion - ядро) – не має ядра (бактерії і синьо-зелені водорості).

-                        еукаріотична клітина (від грец. ey - повністю, добре) – має ядро (в усіх інших одно- і багатоклітинних організмів).

Будь-яка клітина  складається з поверхневого апарату, цитоплазми та ядра. Лише клітини бактерій і ціанобактерій не мають ядра. А як же еритроцити ссавців  чи ситоподібні трубки  вищих  рослин? Адже вони теж ядра не мають. Річ у тім, що в цих клітинах на початкових етапах  розвитку ядро руйнується.