Контрольна робота
3
  1. Поняття податку, види податків та їх характеристика

 

Податок – це обов’язковий внесок в бюджет відповідного рівня (державний, місцевий), який здійснюється на умовах визначених законодавством. Податки стягуються державою з підприємств, фізичних осіб з метою формування державних ресурсів. В суспільстві податки виконують такі функції: 1) фіскальна – полягає в тому, що збір податків є основним джерелом формування державного бюджету; 2) регулююча – за допомогою податків здійснюється розподіл і перерозподіл доходів суспільства; 3) соціальна – за допомогою податків встановлюється соціальна рівновага між доходами окремих верств населення.

Податок встановлюється виключно державою і базуєть­ся на актах вищої юридичної сили. Основними характер­ними особливостями податку є те, що він:

— стягується на умовах безповоротності;

— має односторонній характер встановлення;

— на відміну від інших обов'язкових платежів, може бути сплачений лише до бюджету, а не до іншого грошового централізованого або децентралізованого фонду;

— категорія не тільки правова, але й економічна, оскіль­ки це форма перерозподілу національного доходу;

— виступає як індивідуальна безоплатність і виражається в тому, що при його стягненні держава не бере на себе обо­в'язків з надання кожному окремому платникові певного еквівалента, що дорівнює їхньому платежу.

Кожний податок чи збір включає такі елементи: 1) об’єкт податку – це певний вид доходу чи майна, який оподатковується податком; 2) платник податку (суб’єкт) – це юридична або фізична особа, яка повинна сплачувати податок; 3) джерело податку – це вид доходу за рахунок якого сплачується податок; 4) одиниця оподаткування – це одиниця в якій вимірюється об’єкт податку для розрахунку його суми, наприклад, ЗП – грн., ТЗ – об’єм циліндрів двигуна і т.д.; 5) податкова ставка – розмір податку з одиниці оподаткування. Податкові ставки бувають 2 видів: процентні та тверді в грн. або євро; 6) податковий період – це період за який стягується