Аналіз та планування поточних витрат підприємства
14

1.3. Методика аналізу та планування поточних витрат підприємства

 

Економічно обґрунтоване визначення величини поточних витрат, необхідних у плановому періоді для виробництва та збуту кожного виду продукції.

Планова собівартість окремих виробів, товарної, валової, реалізованої продукції використовується для визначення потреби у фінансових ресурсах, планування прибутку, визначення економічної ефективності інвестиційних проектів, діяльності підприємства.

Метою планування поточних витрат є своєчасне, повне та достовірне визначення фактичних витрат на усі види діяльності підприємства, на окремі вироби, а також контроль за використанням матеріальних, трудових та грошових ресурсів підприємства.

Методика планування поточних витрат підприємства представлена такими етапами [22]:

˗         Організація обліку витрат та формування інформаційної бази їх аналізу, планування, прийняття управлінських рішень.

˗         Аналіз витрат підприємства з метою визначення раціональності їх здійснення, кількісної оцінки факторів, що впливають на суму та рівень витрат по кожному структурному підрозділу, виду продукції, підприємству в цілому.

˗         Обґрунтування норм використання ресурсів, трудовитрат, обслуговування, які  закладаються як основа для планування витрат за окремими калькуляційними статтями.

˗         Планування виробничої собівартості продукції підприємства, яке передбачає складання кошторису витрат на виробництво продукції.

˗         Планування загального обсягу та структури поточних витрат підприємства, які включають витрати від усіх видів діяльності підприємства.

˗         Складання планової (нормативної) калькуляції по кожній калькуляційній одиниці.

˗         Облік, контроль та оперативне управління витратами підприємства.

Наведемо основні методи планування поточних витрат: