Розробка цифрової системи фазової автопідстройки частоти систем синхронізації в радіочастотних каналах телекомунікаційних мереж
15

(імпульсні), зосереджені по частоті (наприклад, вузькосмугові) і розосереджені за часом і частоті (флуктуаційні).

Окрім зовнішніх причин виникнення перешкод, таких, як умови поширення, атмосферні явища і умисні дії, існують і внутрішні. До них відносяться власні шуми приймача, шуми квантування, випромінювання від електронних елементів, наведення різного походження і ін.

Таким чином, існує досить велика кількість причин, що призводять до спотворень сигналів при їх формуванні, проходженні через радіоканали і отриманні.

На приймальній стороні сигнал з шумом поступає на вхід цифрового демодулятора, який перетворює сигнал, спотворений в каналі зв'язку, в послідовність чисел, які поступають в декодер каналу, в якому наводяться перетворення, зворотні тим, які виконувалися в кодері каналу. Через різні спотворення на вхід декодера каналу поступає цифрова послідовність з помилками. Залежно від характеру помилок розрізняють канали симетричні (якщо вірогідність спотворення різних чисел рівна) і асиметричні інакше. Канал називають каналом без пам'яті, якщо спотворення одного числа не залежить від спотворення іншого, і каналом з пам'яттю, якщо така залежність є. Отримані в результаті перетворень в декодері каналу відновлені повідомлення поступають на декодер джерела, після чого передаються одержувачеві інформації [2,4,8].

Таким чином, процес передачі повідомлень по радіоканалу являє собою послідовність перетворень початкових повідомлень в радіосигнал і назад. При цьому послідовність зворотних перетворень робиться над сигналом, спотвореним в каналі зв'язку і на попередніх етапах обробки. У класичній постановці основним завданням при прийомі сигналів є побудова тракту, що дозволяє мінімізувати вірогідність появи помилок в отриманих повідомленнях.