Роль функції контролю у забезпеченні ефективності управління організацією
7

зміни стандартів.[8. ст. 248]

Оскільки організації змушені працювати в умовах стандартів, то в організаціях і в суспільстві в цілому слово "контроль" має негативне забарвлення і породжує насамперед негативні емоції. Контроль часто сприймається як примус, обмеження, підпорядкування чомусь. Зі словом "контроль" асоціюється почуття невизначеності і занепокоєння. Звичайно виконавці опираються контролю над своєю діяльністю, особливо якщо вони відчувають його невиправданість, надмірність або неправильну спрямованість.

Контроль дозволяє зіставляти реальні результати із запланованими показниками, тобто відповісти на запитання: наскільки ми наблизилися до поставлених цілей. Керівництво організації може визначити, де організація домоглася успіхів, а де зазнала невдачі. Найважливіше значення контролю полягає у виявленні саме тієї поведінки менеджерів і підлеглих, яка найбільш ефективно сприяла досягненню загальних цілей організації. Рівень участі в досягненні цілей організації повинен бути зрозумілим менеджерам і підлеглим, а не тільки керівникам. Таким чином вони розумітимуть зміст контролю над своєю діяльністю. Отже, створення ефективної організації контролю забезпечує зниження опору контролю з боку підлеглих на підприємстві.[8. ст. 249]

 Контрольна функція — це діяльність не тільки із виявлення відхилень фактичного результату від планових показників, але в той же час і перевірка ефективності, правильності, обґрунтованості раніше прийнятих рішень. Контроль також виявляє фактичну базу, що дозволяє здійснити корекцію раніше прийнятих рішень або ж прийняти нове рішення, більш відповідне фактичному стану, властивому можливостям організації. Постійна перевірка прийнятих рішень і їхнє коригування веде до зниження витрат, запобігання неефективному використанню ресурсів організації. Отже, функція контролю спрямована на мінімізацію витрат і стимулювання виробництва.