Дослідження наслідків світової фінансово-економічної кризи та її впливу на економіку різних країн (на прикладі Канади)
3

Вступ

 

Розгортання світової фінансової кризи розпочалося з середини 2007 року та особливо помітно проявилося у вересні 2008 із крахом деяких потужних американських, а згодом і європейських фінансових фірм.

Про неминучість кризи, послаблення фінансової стабільності провідних американських та європейських інвестиційних банків, страхових компаній та іпотечних установ повідомляли численні наукові та бізнес видання задовго до її початку. Наразі, фахівці визнають трансформацію фінансової кризи у більш широку економічну, що виявляється не лише функціонуванні фінансової та кредитної системи, а й у розвитку дефляції, спаді низки фондових індексів, суттєвому зниженні ринкової вартості цінних паперів та товарів, скороченні світового ВВП та обсягів світової торгівлі. За таких умов уряди провідних країн вдаються до розробки антикризових заходів з метою стабілізації національної та міжнародної фінансової та економічної системи.

Світова фінансова криза, що зародилась у США як криза ринку нерухомості і похідних фінансових інструментів, згідно з логікою глобалізації поширилася по всьому світу, вдаривши і по українському фінансовому ринку.

Основними її причинами експерти називають надмірно експансивну грошову політику Федеральної резервної системи (ФРС) США, наявність величезного дисбалансу у світовій економіці, зокрема, великий профіцит у зовнішній торгівлі Китаю, значний торговельний дефіцит у США, недоліки системи управління ризиками в інвестиційних банках, недосконалість регулювання фінансових ринків на національному і міжнародному рівнях.

Сучасна фінансова криза вимагає від світової спільноти адекватних дій, але які з них у цьому випадку можна визнати такими? Для відповіді на це запитання необхідно проаналізувати, по-перше, справжні причини, що породили кризу, і, по-друге, те, наскільки глибокою і тривалою вона буде.