Транснаціональні корпорації як рушійна сила глобалізації економіки
3

Вищевикладене дає вагомі підстави вважати, що сукупність ТНК виступає як самостійна підсистема і найважливіший каталізатор процесів трансформації та глобалізації світової економіки. Разом із тим поетапний аналіз розвитку ТНК дозволяє зробити висновок, що транснаціональні корпорації не тільки прискорюють просування світової економіки до глобалізації і формують її характер в сучасних умовах, але й є об’єктивним породженням економічних процесів і одним з продуктів глобалізації.

Рис. 1. Роль транснаціональних корпорацій в процесах глобалізації

Причини становлення та розвитку ТНК дуже різноманітні, але всі вони

певною мірою пов’язані з недосконалою конкуренцією, бар’єрами на шляху розвитку міжнародної торгівлі, валютним контролем, значними транспортними витратами, відмінностями у податковому законодавстві різних країн.

Перші прообрази ТНК з’явилися у XVI–XVII ст., коли почалося колоніальне освоєння Нового Світу. Так, серед засновників Британської Ост-Індської компанії, що утворилася в 1600 р. для «освоєння» багатств Індії та

діяла до 1858 р., були не тільки англійські комерсанти, але також купці Гол-

ландії та банкіри Німеччини. Такі колоніальні компанії займалися виключно

торгівлею, але не організацією виробництва, тому не відігравали вирішальної ролі у розвитку системи господарювання. Їх вважають лише попередниками «справжніх» ТНК, які з’явилися наприкінці ХІХ ст., коли на зміну вільній конкуренції прийшов активний розвиток великих компаній-монополій, що почали здійснювати масований вивіз капіталу [3].