Міжнародні лізингові операції
29

3.1 Становлення і розвиток міжнародного лізингу в Україні

 

Лізинг є одним з найбільш прогресивних методів матеріально–технічного забезпечення виробництва, що відкриває підприємству доступ до передової техніки. Аналіз світового досвіду у попередньому розділі  показує, що в останні роки лізингові операції стали невід'ємною частиною економіки в багатьох країнах і Україна не є винятком. Лізинг як явище , характерне ринковій економіці, в Україні бере своє початок з 1990 року. На даному етапі розвитку суспільства,у країнах із розвиненою ринковою економікою лізинг становить майже третину інвестицій в основні засоби, а в решті країн із високими показниками росту – від 10 до 15 % (в Україні – лише 1,5 %). У таких країнах Східної Європи як Угорщина, Польща ,Чеська Республіка, Росія , а також Естонія, співвідношення річного обсягу ринку лізингових операцій до ВВП знаходиться в межах  від 2 до 5 %, коли в Україні – всього 0,3%[4,13,14].

Фінансова система України активно розвивається,  у той час як ринок лізингових послуг все ще залишається на стадії становлення. Причому, активізація лізингових операцій має істотний вплив на розширення реального сектору економіки України. Протягом 2012 року в Україні було зареєстровано 217 лізингодавців, але, не зважаючи на це,  не більше 20 осіб фактично працюють на лізинговому ринку[5,13,15].

 На сьогоднішній день, серед українських лізингових компаній, можна виділити ТОП–10 компаній,  які є працездатними та активними  на лізинговому ринку вже понад кілька років (табл.3.1). Даний рейтинг був проведений асоціацією «Українське об'єднання лізингодавців» у 2012 році. Першість отримала компанія ВТБ Лізинг Україна з портфелем у 3,5 млрд. гривень,що у свою чергу на 1,5 млрд. гривень більше за портфель срібного призера – компанії Райффайзен Лізинг Аваль. Бронзу отримала компанія УніКредит Лізинг з портфелем в 1,57 млрд. грн.[20].