Вплив національного соціокультурного середовища на діяльність міжнародних компаній
17

новому ринку, оскільки складові зовнішнього середовища можуть істотно відрізнятися від звичного, притаманного вітчизняному ринку.

Слід зауважити, що інколи навіть незначні відмінності у традиціях та вподобаннях можуть стати причиною прикрого промаху. Так, не знаючи, що для жителів Азії білий колір символізує смерть і невдачу, компанія United Airlines  при відкритті нового рейсу з Гонконгу вручала пасажирам білі гвоздики.

Соціально-культурне середовище значною мірою впливає на діяльність міжнародних компаній, оскільки культура являє собою пануючу в суспільстві систему цінностей, вірувань та життєвих установок, що поділяється всіма членами цього суспільства. Вона впливає на стиль повсякденного життя та преференції споживачів, ділову поведінку партнерів тощо.

Так, відмінності в культурах виступають особливо помітними при переході зі східних до західних регіонів, із країн, де домінуючою релігією є мусульманство до країн із протестантською етикою. Домінуючі в суспільстві цінності багато в чому визначають функціонування організації та переважаючий в ній стиль управління. Японські й американські організації за стилем управління достатньо значно відрізняються, хоча обидва стилі управління у вказаних країнах виступають високоефективними.

Варто зауважити, що ефективне управління на міжнародному рівні передбачає, що менеджер добре орієнтується у власних культурних цінностях. Та лише після цього він отримує можливість правильно інтерпретувати культуру держави, в якій йому доведеться працювати, поважаючи її релігію, традиції, мову.

Так, наприклад, менеджери японської компанії Matsushita Electric у мусульманських країнах надають працівникам спеціальні кімнати для молитов та дозволяють відвідувати їх протягом зміни двічі. Особливий підхід до навчання своїх працівників вмінню адаптуватися до нових умов дозволив даній компанії достатньо успішно працювати на ринках 38 країн.