Вплив національного соціокультурного середовища на діяльність міжнародних компаній
21

Важливим аспектом є також нелюбов до компромісів та більша, ніж у інших націй, схильність до конфліктів й спорів під час вирішення різних проблем. При цьому що стосується особистих рис, їх манери та стилю спілкування, поведінки в сім'ї та особистому житті взагалі, то тут діє ефект компенсації, тобто ніхто так не розкутий, вільний від умовностей, природний та відрізняється гумором і винахідливістю в неофіційній обстановці на противагу строгим схемам, законам і регламентам у діловому та офіційному житті.

Національний стереотип, що є характерним для країн Близького і Середнього Сходу, відрізняється наступним. Так, базовою рисою стереотипу виступає прагнення до створення обстановки неквапливості, дружелюбності та довіри у всіх справах, що веде бізнесмен з цього регіону. При цьому досить розвинута гордість і страх «втратити обличчя». В той же час під час переговорів варто пам'ятати:

-           потрібно по можливості суворо додержуватись прийнятого раніше порядку переговорів, загальної канви бесіди;

-           якщо виникає необхідність обговорити незаплановану тему, то потрібно дати час і можливість партнеру ознайомитись із нею;

-           стежити за звучанням своєї мови, не допускати різких або грубо озвучених слів, прагнути до максимальної теплоти і дружелюбності у звуках, позах, жестах, виразі обличчя [5].

Варто звернути увагу й на особливості японського національного стереотипу. Так, базовими рисами стереотипу виступають надзвичайно продуктивне поєднання справді безмірної працьовитості та терпіння японців з таким самим безмежним внутрішнім прагненням до краси і досконалості.

При цьому варто зазначити, що японці є безумовними традиціоналістами, проте разом з тим оригінали. Бережно зберігаючи все краще у своїй культурі, вони жадібно сприймають і досить уміло адаптують кращі досягнення інших країн і націй. Дисциплінованість і відданість почуттю відповідальності перед колективом (групою), визнання безумовного