Вплив національного соціокультурного середовища на діяльність міжнародних компаній
35

3.2 Проблеми та перспективи створення сприятливого  соціокультурного середовища  на українських ринках

 

 

В першу чергу варто зауважити, що проникнення іноземних компаній на вітчизняний ринок відбувається наразі  із значними труднощами, оскільки доводиться досить багато уваги приділяти навчанню місцевих працівників новим методам роботи, що ґрунтуються на індивідуальних результатах і високій відповідальності, вмінні самостійно приймати рішення, не консультуючись постійно із безпосереднім керівником.

Незважаючи на досить високий загальний рівень освіченості вітчизняних працівників, ринкова психологія у більшості із них була відсутня, що вимагало від іноземних фірм вкладення коштів у різного роду тренінги. Окрім того, західні фірми зіткнулись в Україні із таким явищем, як корупція, протидія якій теж вимагала значних витрат. Тому певна частина іноземних фірм, що розпочинали свою діяльність в Україні, з часом відмовились від спроб продовжувати бізнес.

В рамках даного дослідження варто звернути увагу на те, що достатньо вагомий конструктивний внесок до розуміння культурного контексту міжнародного менеджменту зробив голландський дослідник Гірт Гофстед, який здійснив у 1968 – 1972 рр. масштабне обстеження культурних аспектів управління відділеннями американської транснаціональної корпорації «ІВМ» у 50 країнах.

У процесі даного опитування було отримано 116 тис. анкет, у кожній з яких містились відповіді на 150 запитань стосовно сприйняття цінностей та факторів, які приносять задоволення. У результаті узагальнення отриманих результатів Г. Гофстед запропонував модель, яка містить чотири виміри національної культури, що використовуються в процесі управління міжнародними корпораціями: