Моніторингові дослідження переробки стічних міських вод
5
  1. Виробничі води, що утворюються в технологічних операціях, часто забруднені усіма речовинами, які використовуються в технологіч­них процесах певного виробництва. Іноді частина цих вод буває слабкозабрудненою, і вони належать до умовно чистих;
  2. Води із допоміжних операцій і процесів. Це здебільшого охолодні води, які зазвичай не забруднені і мають підвищену температуру;
  3. Води із допоміжних цехів та цехів обслуговування (котелень, сховищ сировини і продуктів, транспортування палива і сировини тощо).

На різних підприємствах навіть з однаковою технологією виробництва склад стічних вод, їх вихід та режим водовідведення дуже різняться. На склад виробничих стічних вод значно впливає якість перероблюваної сировини, її фізико-хімічні властивості й особливо хімічний склад.

Залежно від виду та концентрації забруднювальних речовин, кількості стічних вод і місця їх утворення виробничі стічні води відводять одним загальним або кількома самостійними потоками. У самостійні потоки входять:

  • слабкозабруднені промислові стічні води, що містять один або кілька видів забрудників;
  • промислові стічні води, що містять токсичні сполуки;
  • кислі або лужні стічні води;
  • виробничі стічні води з неприємним запахом;
  • високомінералізовані води;
  • промислові стічні води, що містять масла, жири, нафтопродукти тощо;
  • промислові стічні води, які після об’єднання в один потік можуть утворювати пожежо- та вибуховонебезпечні суміші.

За відсутності чітко визначених видів забрудників усі виробничі стічні води об’єднують в один потік. Практично чисті води від допоміжних операцій зазвичай відводять одним потоком. Інколи їх об’єднують разом зі зливовими (дощовими) водами.

На кількість і склад виробничих стічних вод значно впливає система водозабезпечення. Що більше використовується води оборотного циклу на технологічні потреби, то менша абсолютна кількість стічних вод та більше міститься у них забруднень. Норма водовідведення встановлена середня кількість стічних вод, що відводиться з підприємства у водойму за доцільної норми водоспоживання. Норма водовідведення — це кількість стічних вод (очищених виробничих і побутових), які скидають у водойму.