Гравітаційне поле Землі
7

Сила тяжіння може бути визначена в рамках класичного закону всесвітнього тяжіння при дотриманні двох умов:

  • Швидкості об'єктів розглянутої системи значно менше швидкості променя світла;
  • Потенціал гравітаційного поля відносно малий.

Незабаром після завершення Ньютоном робіт з тяжінню, стала очевидною необхідність її суттєвого доопрацювання. Справа в тому, що хоча рух тіл небесної сфери можна було розраховувати за допомогою запропонованих формул, іноді виникали ситуації, коли теорія Ньютона виявлялася непридатною, оскільки давала абсолютно непередбачувані результати.

Недоліки були усунені Ейнштейном, що запропонував серйозно доопрацьовану модель, що враховує як швидкість світла, так і занадто сильні гравітаційні поля. Однак зараз навіть така загальна теорія відносності перестала бути універсальною відповіддю на всі питання: в мікросвіті її постулати виявляються невірні.

Фізико-географічне значення сили тяжіння. Сила тяжіння створила форму Землі, ущільнила внутрішню речовину і незалежно від хімічного складу сформувала тверде ядро. Разом з радіоактивним розпадом спричиняє внутрішню теплову енергію, зумовлює структуру земної кори та її прагнення до ізостазії, утримує на Землі всі предмети й потужну атмосферу.

Гравітаційна енергія зумовлює найважливіші фізико-географічні процеси: стік річок, рух підземних вод у капілярах, обвали і лавини у горах, знесення продуктів руйнування до підніжжя схилів, формування рельєфу. Без гравітаційної енергії Земля не мала б свого теперішнього вигляду .

2.1 Земний магнетизм

Земля — це величезний сферичний магніт. Хоча про наявність у планети магнетизму людям стало відомо давно, а вивченням його властивостей займаються вчені різних країн світу, в природі її магнітного