Інфекційне поширення шоків в глобальному середовищі
11

Інша концепція розглядає фінансові кризи, в яких не спостерігаються ніякі зміни фундаментальних макроекономічних характеристик, а кризи є наслідком поведінки інвесторів або фінансових агентів.

У такому разі часто говорять, що інфекція викликається ірраціональними феноменами: фінансовою панікою, стадною поведінкою, втратою довіри, зростанням неприйняття ризику. Під пояснення за допомогою другої концепції підпадають всі кризи, які неможливо проаналізувати на основі першої концепції. З погляду моделювання, «ірраціональну» поведінку можна виразити через «залишок» рівняння, і тоді, згідно визначенню Себастьяна Едвардса з Вищої школи Бізнесу Андерсена (Лос-Анджелес), інфекцією стає міжнародний шок, чиї параметри перевершують ринкові очікування.

 

 

1.2 Канали поширення міжнародної інфекції

 

 

Поширення міжнародних «ефектів зараження» на економіку України відбувається за такими основними каналами:

- загальні шоки;

- торговельні шоки;

- фінансові шоки;

- інформаційні ефекти. [25]

Під загальними шоками слід розуміти глобальні зрушення в світовому господарстві, такі, як зміни в економіках провідних країн і на міжнародному товарному ринку. Вони можуть викликати переміщення капіталів і подальшу кризу. Непередбачене падіння цін на товари, що експортуються, або стрибок процентної ставки на ринках головних нетто-кредиторів здатні повністю підірвати конкурентоспроможність внутрішніх фірм і їх обслуговування зовнішніх боргів.