Психологічні особливості вольової сфери учнів та шляхи її розвитку
21

Великі можливості для прискореного розвитку ділових якостей дітей-підлітків відкриває трудова діяльність, коли діти беруть участь в ній на рівних правах з дорослими людьми. Це можуть бути шкільні справи, участь у роботі дитячих кооперативів, малих шкільних підприємств і т.п. Важливо, щоб у всіх цих випадках дітям надавався максимум самостійності, щоб дорослими помічалися і підтримувалися будь прояви дитячої ініціативи, діловитості, підприємливості, практичної кмітливості. [7]

Поряд з вченням і працею гра в цьому віці і раніше несе в собі багаті можливості для особистісного розвитку дітей. Однак тут мова вже йде не про ігри-розваги, а про ділових іграх, побудованих за зразком тих, на яких навчаються мистецтву управління дорослі люди. У цьому віці виникає чітко виражена потреба правильно оцінювати і використовувати наявні можливості, формувати і розвивати здібності, доводячи їх до рівня, на якому вони знаходиться у дорослих людей. У цьому віці діти стають особливо чуйними до думки однолітків і дорослих, перед ними вперше гостро постають проблеми морально-етичного характеру, пов'язані, зокрема, з інтимними людськими взаєминами.

Формуються і нові критерії оцінок особистості та діяльності інших людей. Це, з одного боку, створює можливість для більш точної і правильної оцінки людей шляхом їх порівняння один з одним, а з іншого боку, породжує певні труднощі, зумовлені невмінням підлітків правильно сприйняти дорослого, дати йому вірну оцінку. [16, с. 165].

У цьому віці відбуваються позитивні зміни в самосприйнятті, зокрема зростає самоповага і підвищується оцінка себе як особистості.

У міру дорослішання спочатку глобальні негативні самооцінки підлітків стають більш диференційованими, що характеризують поведінку в окремих соціальних ситуаціях, а потім і приватні вчинки.