Валютне регулювання та контроль в україни
51

·створення в системі Національного банку сучасної матеріально-технічної бази для обслуговування зростаючих потреб економіки країни в готівці;

·створення касових центрів з метою наближення місць зберігання та оброблення готівки, оперативного її доставляння до споживачів та прийняття від них;

·зменшення ризиків, пов’язаних зі зберіганням резервних фондів у єдиному центрі;

·зменшення ризиків втрати готівки під час роботи з нею (транспортування, перерахування, зберігання, передавання);

·поліпшення якості готівки в обігу, зменшення витрат на його організацію.

2.2. Аналіз стану та тенденцій розвитку валютного ринку 

Ефективне функціонування національного валютного ринку в сучасних нестабільних умов є одним із найпріорітетніших завдань сучасної економіки загалом. Ще більшої актуальності це питання набирає в умовах процесів глобалізації та фінансових криз, що здійснюють прямий і опосередкований вплив на валютний ринок України. По мірі розвитку фінансової глобалізації національні фінансові та валютні ринки все більш інтенсивно інтегруються у єдиний світовий фінансовий простір.

Успішний розвиток валютних відносин можливий лише за умови існування особливого ринку, на якому можна вільно здійснювати операції з купівлі-продажу валюти. Такий ринок прийнято називати валютним ринком. Без такої можливості економічні контрагенти просто не змогли би реалізовувати свої валютні відносин.

Останні події у світі демонструють важливість впливу валютної сфери на економіку загалом. З початком розгортання світової фінансової кризи Україна була абсолютно не готова до серйозних впливів кризових явищ через паралельне розгортання внутрішніх економічних і політичних факторів. За станом на 01.01.2009 року міжнародні резерви України дорівнювали 31,5 млрд. дол.США, при цьому протягом 2009 року ситуація на валютному ринку України визначалася перевищенням попиту на валюту над її пропозицією, що пояснювалося значними виплатами за зовнішнім боргом та погіршенням умов зовнішньої торгівлі. На початку 2011 року на валютному ринку України спостерігалося сезонне зниження активності його учасників як за операціями купівлі, так і за операціями продажу валюти. На жовтень 2012 року обсяг резервів НБУ становить 34, 6 млрд. дол. США [14, с. 56-61].

Слід відзначити, що в умовах підвищення політичної напружності та погіршення інфляційних очікувань проведення такої політики призвело до зниження негативних ринкових очікувань у суспільстві.

У 2011 р. динаміка офіційного курсу гривні щодо іноземних валют характеризувалась