Кримінологічна ситуація та її роль в механізмі злочинної поведінки
31

проблема, яку він може вирішити як законним, так і незаконним способом (так звана проблемна ситуація).

Проблемна ситуація - це сукупність обставин, що вимагають виходу, негайного ухвалення рішення. Така ситуація актуалізує, загострює потреби і призводить до виникнення мотивів, учинків, здебільшого злочинних. Прикладами можуть бути матеріальні труднощі, сімейні чи виробничі негаразди, гострі сварки тощо. Іноді злочинці самі створюють проблемні (конфліктні) ситуації, а потім користуються ними для зведення рахунків з потерпілими.

Різновид проблемної ситуації — конфлікт. Слід відзначити, що через конфлікт з оточенням виникає значна кількість на­сильницьких злочинів. Сварка в родині, що призводить до образ і насильств над особою, хуліганств, убивств, помсти на ґрунті ревнощів — все це приклади різних конфліктів чи дій, ними породжених. Багато з них виникає задовго до злочину, а в ньому лише виявляє себе в найбільш різкій формі.

Залежно від причин виникнення конфліктів можна виділити ос­новні види конфліктних ситуацій, які можуть мати місце перед вчи­ненням злочину:

1)             конфлікти, що виникають на основі неадекватності уявлень особи про реальну дійсність. Наприклад, особа діє згідно з нормами поведінки, прийнятими у її групі, але не властивими для іншої гру­пи, де вона вимушена в той час діяти;

2)             конфлікти як наслідок переоцінки своїх можливостей або не­дооцінки їх іншими людьми;

3)             конфлікти, що виникають на грунті неприязних особистих відносин;

4)             конфлікти, обумовлені недостатньою інформацією;

5)             конфлікти як сумніви у правильному виборі між кількома можливими варіантами поведінки.