Кримінологічна ситуація та її роль в механізмі злочинної поведінки
5

Розділ 1. Поняття і загальна характеристика механізму злочинної поведінки

Масив правопорушень складається з численних індивідуальних актів, конкретних учинків. Чим викликані ці конкретні вчин­ки людей? Як впливають на їх поведінку чинники об’єктивної дійсності і внутрішні причини? Для відповіді на ці запитання не­обхідно проаналізувати індивідуальні механізми з поміж яких і антигромадську поведінку, розглянути, з чого складаються акти поведінки, як вони утворюються, тобто з’ясувати їхню структуру і генезис.

Структура конкретного поведінкового акту може бути про­аналізована з різних точок зору. Його прийнято характеризувати як діяння, що складається з чотирьох елементів: об’єкта, тобто того, на що спрямоване діяння; об’єктивної сторони, тобто спо­собу здійснення діяння; суб’єктивної сторони, тобто відношення особи до діяння і його результату; і суб’єкта, тобто людини, що скоїла діяння. Для кримінології, соціології і психології продук­тивним динамічним підходом є той, що дозволяє вивчати пове­дінку людини в розвитку. З цього погляду конкретне правопору­шення є процесом, що розгортається як у просторі, так і в часі. Оскільки ж нас цікавлять причини певної поведінки, необхідно враховувати не лише самі дії, що коять заборонений законом вчи­нок, але деякі попередні їм події. Тим самим оскаржується гене­зис протиправної поведінки, її походження і розвиток .

Таким чином, злочинна поведінка більш ширше поняття, ніж злочин. Як відомо, злочин у кримінальному праві визначаєть­ся як суспільно небезпечне шкідливе діяння (дія чи бездіяльність), вчинене суб’єктом злочину (ст. 2 КК України). З цього визначен­ня випливає, що мова йде про зовнішньо виражений акт людсь­кої поведінки, що завдав шкоди особі чи зазіхає на неї, ставить під загрозу заподіяння шкоди. Однак, кримінолога, як уже було сказано, цікавить не лише і не стільки зазначені самі по собі, скільки об’єктивні і суб’єктивні обставини, що передують йому, з якими пов’язані мотиви виникнення злочину, постановка мети, вибір засобів,