Злиття та поглинання в міжнародному бізнесі
17

РОЗДІЛ 2. Тенденції розвитку процесів злиттів і поглинань

 

 

2.1. Циклічні хвилі злиття і поглинання транснаціональних корпорацій

 

Те, що об’єднання капіталів є одним із шляхів підвищення прибутковості, було відомо ще в античні часи. У стародавньому Римі виникли і перші галузеві об’єднання ремісничих виробництв, які дістали назву колегій. У середні віки основною формою об’єднання капіталу були цехи, які пізніше об’єднувалися у мануфактури. Останні у свою чергу у XVIII-XIX ст. стали основою для створення монополій.

Об’єднання підприємств, у сучасному розумінні, у світі та в Україні виникли ще у XIX столітті. Внаслідок посилення концентрації промисловості у деяких галузях виникали компанії, які займали монопольне або олігопольне становище, що забезпечувало таким компаніям надвисокі прибутки, а це в свою чергу призвело до виникнення в економіці провідних економічно розвинутих країн таких явищ як злиття та поглинання компаній.

На протязі всієї світової історії злиття і поглинання компаній носили хвилеподібний характер. Особливо яскраво хвилі можна спостерігати протягом двадцятого століття. Можна виділити п’ять найбільш виражених хвиль в розвитку цих процесів, кожна з яких має свої особливості:

-         хвиля злиттів в 1897 – 1904 рр.;

-         злиття компаній в 1916 – 1929 рр.;

-         хвиля конгломератних злиттів у 1965 – 1970 рр.;

-         хвиля злиттів в 80-х роках;

-         злиття в другій половині 90-х років. [1]

Хвилі злиттів і поглинань зображено на рис. В.1 у додатку В.

До 1920-х років спостерігались горизонтальні об’єднання, особливо в металургійних галузях. В 1930–1940 рр. на ринку злиттів і поглинань спостерігалась низька активність. Період 1950–1960 рр. – це період розквіту погл