Злиття та поглинання в міжнародному бізнесі
23

2.2. Стан українського ринку злиттів і поглинань

 

Для пострадянських країн злиття і поглинання – це, насамперед, засоби нагромадження капіталу, збільшення своєї частки на ринку та здійснення інвестицій. Як правило, після злиттів і поглинань приходять реальні інвестиції, здійснюються зміни та модернізація виробництва, що певною мірою означає розвиток підприємства. Це мало б зумовлювати позитивний вплив на економіку, що трансформується. Однак, незважаючи на позитивні аспекти злиттів і поглинань, здійснення злиттів і поглинань в Україні потребує залучення значних коштів, що під силу лише найбільшим підприємствам, яких на пострадянському просторі досить небагато. Певною чиною це зумовлено тим, що Український ринок злиттів і поглинань є менш розвиненим ніж у Західній Європі, Японії й Америці, що пов’язано як з відносною молодістю ринкової економіки в СНД, так і з загальною економічною і політичною нестабільністю в країні. Проведення злиттів і поглинань вимагає залучення значних коштів, що під силу лише найбільшим підприємствам, яких на пострадянському просторі не так вже й багато. Проте основною причиною низьких обсягів злиттів і поглинань в Україні слід вважати, мабуть, відсутність досвіду в даній сфері. [9]

Перші іноземні компанії, що почали цілеспрямоване впровадження в українсь­кий ринок, це найбільші ТНК, що роблять недорогу продукцію масового попиту. Як приклади можна навести McDonald's, Coca-Cola та ін. Після масових постачань товарів такі компанії звичайно приступають до їх виробництва в середині країни. Це диктується високим митом і необхідністю розміщувати виробництво ближче до споживачів. Як і раніше, такі ключові галузі, як металургія та хімічна, не привабливі для іно­земного інвестора.

Прихід таких ТНК як Тетра Пак, Реємстма, Отіс, Білла, Нестле, Метро АГ, Каргілл та інших є безперечно позитивним аспектом для вітчизняної економіки, оскільки корпорації демонструють високу продуктивність праці і капіталу, „приносять” у країну нові технології й ефективний менеджмент, спираючись на наявні бізнес-моделі розвитку.