Валютні операції
7


вивчення світового досвіду становить великий інтерес для складної економіки України.

Поступова інтеграція України у світове співтовариство, вступ у Міжнародний валютний фонд і групу Міжнародного банку реконструкції і розвитку вимагають знання загальноприйнятого цивілізованого кодексу поводження на світових ринках валют, кредитів, цінних паперів, золота.

Лібералізація зовнішньоекономічної політики, відсутність відрегульованого режиму зовнішньоекономічних зв’язків привели до різкого дисбалансу експортно-імпортних операцій, порушенню механізму поворотності валютних коштів в країну. Виникли проблеми вдосконалення зовнішньоекономічної підготовки кадрів, зміни погляду керівників виробництва на проблеми економічного розвитку. В країнах, економіка яких базується на ринкових принципах, продовжується процес пошуку найбільш раціональних і ефективних форм зовнішньоекономічних зв’язків, захисту матеріальних інтересів всіх учасників цієї діяльності. Будь-яка форма обміну товарами між країнами має своє відображення в національному законодавстві, традиціях, практиці. Маючи все це на увазі, наші бізнесмени, зазвичай, вже з самого початку стають у гіршому положенні, ніж їх зарубіжні колеги. Вони не можуть в повній мірі захистити свої інтереси, їх можливі результати і прийняти необхідні міри, які страхують від впливу можливих не передбачуваних обставин. Для того, щоб запобігти цьому треба використовувати всі рівні підготовки спеціалістів, і в першу чергу спеціалістів з вищою освітою.

У курсі «Валютні операції» вивчаються економічні категорії, закономірності розвитку, основні принципи і форми організації цих відносин. Велика увага приділяється практичним аспектам функціонування світового валютного ринку, ринку позичкових капіталів, євроринку. Розглядаються традиційні і нові методи банківського обслуговування зовнішньоекономічної діяльності. Вивчаються елементи національної і світової валютних систем, функціональні форми світових грошей, фактори, що впливають на валютний курс. Висвітлюються форми валютної політики, світовий досвід застосування валютних обмежень і переходу до конвертованої валюти.

Метою викладання дисципліни є одержання фахівцями зазначеного профілю необхідних знань по валютних системах, по правовому регулюванню міжнародних валютних відносин, по валютних ринках і валютних операціях. Такі знання необхідні для прийняття грамотних рішень по організації зовнішньоекономічної діяльності підприємств, організацій, фірм.

В умовах ринкової економіки міжнародне співробітництво, правильність валютних операцій, фінансових і валютних розрахунків