Етика ділового спілкування
20


Перед тим, як запити за столом м’ясну чи рибну страву, не слід забувати витирати губи серветкою, щоб не залишити плям на келихові.

Як тільки гості закінчили їсти, господиня встає, за нею встають і гості.

Перед тим, як іти з гостей, треба попрощатися з господарями та подякувати за приємну зустріч, але не за обід чи вечерю!

Наступного дня після прийому треба зателефонувати чи письмово ще раз подякувати господареві за зустріч.

& Література:

1. Азбука хорошего тона / Ред. А.Л. Подгайская - Мн.: Высшая школа, 1994.

2. Вендиктова В.И. Деловая репутация: личность, культура, этика, имидж делового человека. – М.: Институт новой экономики, 1996. – 208 с.

3.  Дороніна М.С. Культура спілкування ділових людей: Нав. пос. – К.: Видавничий дім “КМ Academia”, 1997. – С.117-138.

4.  Конституція України прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. - К., 1997. (стаття 20). – С.9.

5. Честара Д. Деловой этикет. Паблик Рилейшнз. Пер. с англ. – М., 1997.

6. Чмут Т.К., Чайка Г.Л. Етика ділового спілкування: Навч. посіб. – 3-тє вид., стер. – К.: Вікар, 2003. – 223с.

Тема 4. ПРОФЕСІЙНА КУЛЬТУРА СПІЛКУВАННЯ

Професійна культура та мораль.

Культура слухання та культура говоріння.

Вимоги до публічного виступу.

Форми ділового спілкування: ділова бесіда, ділова розмова по телефону, ділове листування, ділові прийоми.

Норми поведінки керівника.

Професійна культура та мораль. Найбільш яскраво людина виявляється в діяльності з іншими під час виконання професійних обов’язків. Від культури поведінки, говоріння, слухання та мови часто залежать результати професійної діяльності. Саме в цьому аспекті можна говорити про професійну культуру, тобто про відповідність поведінки, говоріння, слухання, мови у професійній діяльності загальноприйнятим нормам і принципам, насамперед моральним, а також вимогам, що ставляться саме до цієї професії. Людина, займаючись якимось видом діяльності, не тільки виявляє свої моральні якості, а й впливає через них на інших, йдучи до поставленої мети. Діяльність – це процес, за допомогою якого реалізується те чи інше ставлення людини до навколишнього світу, до завдань, які ставить перед нею життя, до інших людей.

Професійна мораль це те, що конкретизує загальнолюдські моральні цінності (норми, принципи, поняття) у конкретних професіях. Особливості професійної моралі вивчає професійна етика. Коли говорять про професійну етику, мають на увазі, що це такі моральні обов’язки в яких відбивається ставлення представника певної професії до об’єкта праці, до колег за професією, до партнерів, до суспільства загалом. Це насамперед усвідомлення своєї моральної відповідальності й готовності виконувати свій професійний