Етика ділового спілкування
25


–         не обмежуй самостійність і свободу людей, треба їм довіряти і сприяти їх ініціативі, бажанню генерувати ідеї та ін.

Є певні етичні вимоги до керівника, який приймає відвідувачів, зустрічається з клієнтами. Він може варіювати свою поведінку, місце знаходження в кабінеті залежно від рангу та мети візиту відвідувача:

–         якщо візит офіційний – господар кабінету, сидячи за робочим столом, відповідає на вітання відвідувача і запрошує його сісти перед своїм столом. Час візиту, характер спілкування та його підсумки визначає господар кабінету;

–         якщо візит неофіційний – зустрічаючи гостя, господар, відповідаючи на його вітання, виходить з-за столу і запрошує його в зону колегіальної роботи, а сам сідає напроти нього. Час зустрічі залежить від взаємної попередньої домовленості;

–         якщо візит дружній – господар кабінету зустрічає відвідувача, стоячи в центрі приміщення, а після обміну вітаннями запрошує його сісти в крісло за журнальним столиком. Спілкування характеризується повною відкритістю, готовністю до взаємовигідних рішень.

& Література:

1. Дороніна М.С. Культура спілкування ділових людей: Посібник / М.С.Дороніна. – К.: Видавничий дім “КМ Academia”, 1997. – 192с.

2. Карл Смолка. Правила хорошего тона.: Перев. с нем. – М.: Прогресс, 1980. – 272с.

3. Карнеги Д. Как выработать уверенность в себе и влиять на людей выступая публично; Как завоевать друзей и оказывать влияние на людей; Как перестать беспокоиться и начать жить. – Мн.: ООО “Попурри”, 1999. – 768с.

4. Литвак М.Е. Если хочеш быть счастливым. 3-е изд. – Ростов-на-Дону: “Феникс”, 2002. – 608с.

5. Социальная психология и этика делового общения: Уч. пос. для вузов / Под общ. ред. проф. В.Н. Лавриненко. – М.: Культура и спорт, ЮНИТИ, 1995. – 160с.

6. Честара Д. Деловой этикет. Паблик Рилейшнз. Пер. с англ. – М., 1997.

7. Чмут Т.К., Чайка Г.Л. Етика ділового спілкування: Навч. посіб. – 3-тє вид., стер. – К.: Вікар, 2003. – 223с.

Тема 5. НЕВЕРБАЛЬНІ ЗАСОБИ КОМУНІКАЦІЇ.

Поняття про невербальну комунікацію.

Мова жестів при спілкуванні.

Контакт очей.

Території та зони при спілкуванні.

Невербальні засоби спілкування.

Невербальні засоби комунікації та етикет ділового спілкування.

Поняття про невербальну комунікацію. Поряд зі словесними (мовленнєвими) засобами, на культуру спілкування впливають жести співрозмовників, інтонація, паузи, рухи тіла тощо. Якщо раніше як у теоретичному, так і в практичному аспекті невербальній комунікації відводилася допоміжна, другорядна роль порівняно з вербальною, то за останні десятиріччя інтерес різних наук і галузей психології до вивчення саме цього виду спілкування дедалі підвищується. Невербальна (несловесна) комунікація – це система знаків, що використовуються у процесі спілкування і відрізняються