Етика ділового спілкування
38


3. Карнеги Д. Как выработать уверенность в себе и влиять на людей выступая публично; Как завоевать друзей и оказывать влияние на людей; Как перестать беспокоиться и начать жить. – Мн.: ООО “Попурри”, 1999. – 768с.

4. Практическая психология для экономистов и менеджеров: Учеб. пособие для студентов вузов / Под ред. М.К. Тутушкиной. – СПб.: “Дидактика Плюс”, 2002. – 365с.

5. Психология и этика делового общения: Учеб. для вузов / Под ред. В.Н.Лавриненко. – М., 1997.

6. Социальная психология и этика делового общения: Уч. пос. для вузов / Под общ. ред. проф. В.Н. Лавриненко. – М.: Культура и спорт, ЮНИТИ, 1995. – 160с.

7. Честара Д. Деловой этикет. Паблик Рилейшнз. Пер. с англ. – М., 1997.

8. Чмут Т.К., Чайка Г.Л. Етика ділового спілкування: Навч. посіб. – 3-тє вид., стер. – К.: Вікар, 2003. – 223с.

Тема 8. ПСИХОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ БЕЗКОНФЛІКТНОГО СПІЛКУВАННЯ

Визначення конфлікту, конфліктні ситуації, класифікація конфліктів.

Визначення сутності конфлікту.

Міжособистісні стилі розв’язання конфліктів.

Структурні методи розв’язання конфліктів.

Самостійне розв’язання конфліктів.

Визначення конфлікту, конфліктні ситуації, класифікація конфліктів. Конфлікт – це зіткнення протилежно спрямованих цілей, інтересів, позицій, думок, оцінок тощо. Знання психології конфліктів допомагає людям визначити свою поведінку в екстремальних ситуаціях, вирішувати проблеми, стимулювати розвиток пізнавальної, емоційно-вольової сфер особистості та її моральної культури. Кожен конфлікт моє зав’язку, розвиток, кульмінацію і розв’язку.

В основі будь-якого конфлікту лежить конфліктна ситуація. Конфліктною стає така ситуація, в якій закладено суб’єктивні фактори і об’єктивні умови для зіткнення протилежно спрямованих інтересів, думок, оцінок, позицій суб’єктів.

Конфлікти можна класифікувати за різними основами. За характером прояву вони бувають: відкритими (найчастіше мають місце у діловій сфері) та прихованими, або такими, що тліють (в основному базуються на людських взаєминах). Проте багато конфліктів, що здаються “діловими”, відкритими, насправді виникають на грунті емоцій та взаємин. За характером прояву вони скоріше належать до прихованих.

В залежності від кількості опонентів конфлікти бувають: міжгруповими, між групою та особистістю, між особистісними та внутрішньоособистісними. До особливої групи належать міжнаціональні конфлікти.

Дослідження психологів показали, що за певних умов конфлікт у групі може виконувати інтегруючу функцію, згуртовувати її членів. Конструктивний міжособистісний конфлікт буває, коли опоненти не виходять за рамки ділових аргументів та взаємин. За такого конфлікту приймається рішення, яке