Економіка та організація інноваційної діяльності
13


Підтема 1.2 Сучасні світові тенденції  розвитку інновацій

1. План лекції

1.  Місце та роль інновацій у системі господарювання.

2.  Сучасні світові тенденції  розвитку інновацій.

3.  Тенденції інноваційного розвитку економіки України.

2. Література

Основна  35, 36, 37, 39, 40.

Додаткова  1, 24, 31,  34, 41, 42.

3. Методичні поради по вивченню теми

    Вивчення теми доцільно розпочати з питань становлення та розвитку теорії інновацій.

    Зародження інноваційної теорії відноситься до початку XX ст. і відображене        

в працях західноєвропейських учених. Але питання, пов'язані з науково-технічним прогресом та його впливом на розвиток (трансформацію) суспільства, вивчалися й висвітлювалися в економічних теоріях, починаючи від класиків політекономії. Яке ж місце посідає науково-технічний прогрес у цих теоріях?

1.  А. Сміт (1723—1790) пов'язував науково-технічний прогрес з характером розвитку і потребами виробництва. 

2.  К. Маркс (1818-М 883) уважав розвиток продуктивних сил    базисом, а науково-технічний прогрес надбудовою, тобто наслідком, а не причиною розвитку виробництва.

3.  Неокласична школа (1870—1930), яка представлена В. Джевонсом (1871), А. Маршаллом (1890), Л. Вальрасом (1874), розглядала науково-технічний прогрес як заданий чинник при дослідженні ринкової економічної системи.

4.  Кейнсіанська теорія, заснована Джоном Кейнсом (1883 1945), у 30—50 роках (напередодні Другої світової війни) розглядала економічні процеси в короткостроковому періоді, тому науково-технічному прогресові не приділялося достатньої уваги, він перебував у становищі “за інших рівних умов”.       

5.  У другій половині 50-х років представники неокласичного ренесансу - М. Абрамовиц, Р. Солоу, ЕГДенісон та інші довели, що науково-технічний прогрес є основним чинником економічного розвитку XX ст. вчені-економісти поклали край ігноруванню науково-технічного прогресу в економічній теорії.

6.  Період після Другої  світової війни став часом науково технічної революції та її впливу на економічний розвиток; Саме тоді об'єктивні передумови сприяли народженню нового напряму економічної теорії, спрямованому на вивчення закономірностей науково-технічного прогресу.