Економіка та організація інноваційної діяльності
133


265,365-250 = 15,265 тис. грн

    Задача 9

    Підприємство, що вкладає значні кошти в створення нематеріальних активів, в фінансовій звітності до відома своїх акціонерів і потенційних інвесторів (що в порівнянні з податковим балансом підприємства ставить на меті дати найбільш повну картину фінансового стану і фінансових перспектив підприємства) хоче відобразити внесок цих нематеріальних активів в приріст ринкової вартості власного капіталу підприємства. Цс робиться в противагу вимушеному зменшенню власного капіталу в податковому балансі підприємства, що скорочується через зниження власного капіталу на суму витрат по створенню цих нематеріальних активів (як, наприклад, “ноу-хау”, “підібраний і навчений персонал”, “клієнтура” і т. ін.), які за діючими консервативними правилами бухгалтерського обліку не можуть бути адекватно відображені в податковому балансі на стороні активів.

    Баланс підприємства без урахування дійсної (обґрунтованої, оціночної) ринкової вартості створених нематеріальних активів мас такий вигляд (в грн):

Активи

Пасиви

Оборотні засоби

1 000 000

Зобов'язання

2 000 000

Нерухомість

5 000 000

Власний капітал

7 500 000

Обладнання

3 500 000

Нематеріальні активи

1 50 000

І

Всього:

9 500 000

Всього:

9 500 000 

   При цьому власний капітал (СК) підприємства, відповідно основній бухгалтерській формулі, отриманий в приведеному балансі як різниця між оцінкою сукупних активів і зобов'язань підприємства:

СК = Активи - Зобов 'язання

    Середній прибуток (балансовий, за мінусом податку з майна) підприємства за попередній час (в цінах звітного періоду) становить 600 000 грн (по звітах про прибутки і збитки).

    Відомо також, що середнє співвідношення між прибутками (балансовими, за мінусом податку з майна) і власним капіталом підприємств в тій же галузі за попередній час (в цінах звітного періоду) склало 0,05.

    При цьому коефіцієнт капіталізації, що рекомендується для даної галузі (з урахуванням притаманних їй ризиків і доходності державних облігацій), дорівнює 50%.

    Необхідно скласти такий баланс підприємства, де б його широко зрозумілі нематеріальні активи в своїй сукупності були б оцінені по їх обґрунтованій ринковій вартості, що в свого чергу призвело б до відповідної зміни (збільшення) оцінки власного капіталу підприємства.