Економіка та організація інноваційної діяльності
15


• творчість кадрів;

• добробут населення.

    Сьогодні світовий ринок високих технологій становить приблизно 2 трильйони доларів, з яких на ЄША припадає 39 %, Японію: - 30 %, Німеччину - 16%. У світі на одного вченого при падає 10 менеджерів, які відбирають перспективні науково-технічні досягнення, своєчасно патентують винаходи, займаються про званням наукомістких товарів на ринок. У нашій країні на 10 вчених припадає лише один менеджер.

    Результатом інноваційної діяльності є інтелектуальний продукт, без якого неможливо створити конкурентоспроможне виробництво та продукцію. Тому найважливішою економічною метою передових компаній і країн є підтримання здатності національної економіки до інноваційного розвитку й ефективного

використання найновіших технологій. Цей процес відображається динамікою показника наукомісткості виробництва.

Наукомісткість виробництва визначається як відношення ви трат на дослідження і розроблення до обсягу продажу. Саме цей показник використовується для класифікації галузей і. виробництв за ступенем наукомісткості та для проведення різноманітного аналізу інноваційного процесу. Для віднесення галузі промисловості до наукомісткої названий показник має перевищувати середній рівень.

    Необхідність активізації інноваційної діяльності   в  Україні надзвичайно актуальна. Основними причинами цього, на думку більшості вчених, є:

 - незавершеність і нелогічність проведених економічних перетворень;                                                                                 

- слабкість ринкових інструментів економіки;

 - збереження економічних відносин із зовнішнім світом, що реалізуються на імпорті високотехнологічного устаткування, машин, товарів народного споживання. 

    Цей перелік ми можемо доповнити такими обставинами:

    • відсутність на всіх рівнях управління систем менеджменту, орієнтованих на підвищення якості-продукції, соціальний розвиток, конкурентоспроможність підприємств;

    • орієнтація розвитку української економіки  не  на активізацію інноваційної діяльності, а на чинники виробництва та інвестиції.

Тема 2. Сутнісна характеристика інноваційних процесів

(4 год. лекцій, 2 год. семінарських занять)

Підтема 2.1 Сутність сфери інноваційної діяльності

1.  План лекції

1.  Поняття “інновація” та “інноваційний процес”.