Економіка та організація інноваційної діяльності
17


    Установлення конкретного кола аспектів, що характеризують сутність будь-якого поняття, є вихідним моментом для формування цілей, структури й обсягу подальших досліджень. Тому ми приділяємо таку увагу розглядові сутності базового поняття “інновація”, що має відповідати ряду вимог.

    По-перше, вважаємо за доцільне розмежувати поняття “нововведення” і “інновація”. Нововведення - оформлений результат фундаментальних, прикладних досліджень   або експериментальних робіт у будь-якій сфері діяльності, спрямованих на підвищення її ефективності. Нововведення можуть оформлятися у вигляді: 

-    відкриттів, винаходів; 

-    патентів, товарних знаків, раціоналізаторських пропозицій;

-    документації на новий або вдосконалений процес;

-    організації, виробництва або іншої структури;

-    “ноу-хау”;

-    понять;

-    наукових підходів або принципів;

-    документа (стандарту, методики, інструкції тощо);

-    результатів маркетингових досліджень.

    Інновація – кінцевий результат упровадження нововведення з  метою зміни об’єкта управління й одержання економічного, соціального  екологічного, науково-технічного або іншого виду ефекту.

    По-друге, нововведення можуть розроблятися як для власних потреб

(з метою впровадження у власному виробництві або для на копичення), так і на продаж. На “вході” фірми як системи будуть нововведення, що можуть відразу впроваджуватися у форму інновацій, або просто накопичуватися, чекаючи свого часу для впровадження. На “виході” фірми будуть тільки нововведення як товари.  

    По-третє, неправомірно в поняття “інновації” включати розроблення інновації, її створення, упровадження, і дифузію. Ці етапи належать до інноваційної діяльності як  процесу, результатом якого можуть бути нововведення або інновації. 

    Нововведення можуть розроблятися з будь-якої проблеми на будь-якій  стадії  життєвого  циклу товару (стратегічний  маркетинг, НДДКР і т. д.).

    Отже, ми можемо ввести ще одне визначення. Процес стратегічного маркетингу, НДДКР, організаційно-технічної підготовки виробництва, виробництва й оформлення нововведень, їх впровадження (або перетворення в інновацію) і поширення в інші сфери (дифузія) називається інноваційною діяльністю.

    В умовах ринку, на якому формуються попит, пропозиція, ціна, головними компонентами інноваційної діяльності є новини, інвестиції та нововведення.