Економіка та організація інноваційної діяльності
23


Тема 3. Особливості творення інновацій та

формування попиту на них

(2 год. лекцій)

                                          1. План лекції

1.  Сутність попиту на інновації та засоби його відображення

2.  Умови за яких інновація стає товаром. Формування попиту на інновації.

3.  Чинники попиту на інновації. Види попиту.

2. Література

Основна  4, 5, 29, 31, 35, 36, 37, 39.

Додаткова  1, 24, 31, 33, 34, 41, 42.

3. Методичні поради по вивченню теми

    Важливим проблемним питанням даної теми є формування попиту на інновації. Але для сучасної ситуації, що склалася її Україні, складно точно спрогнозувати попит на інноваційну продукцію. Розглянемо деякі напрями вивчення попиту на продукцію, що є результатом інноваційної діяльності.

    Формування попиту на інноваційну продукцію провадиться за такими напрямами:

-    аналіз потреби в проектованому нововведенні або новій послузі;

-    аналіз попиту на нововведення і пов'язані з ним послуги, вплив на них різноманітних чинників;

-    аналіз впливу попиту на результати діяльності підприємства;

-    визначення максимальної можливості збуту й обґрунтування плану збуту з урахуванням результатів вирішення перших трьох завдань, а також виробничих можливостей фірми.

    Особливості розвитку нововведень і відмінності їхніх видів багато в чому визначають специфіку аналізу попиту на них у кожному конкретному випадку. Насамперед необхідно уточнити, до яких нововведень - базисних чи удосконалених - належить продукція, попит на яку слід вивчити. Таку ідентифікацію можна здійснити двома методами.

    По-перше, за допомогою побудови кривих життєвих циклів Продукції на підставі даних про обсяги тривалості її пропозиції або збуту на ринку. Якщо циклічна хвиля є вищою і термін життя продукції незначний відносно “великої хвилі”, мова йде про еволюційні або часткові нововведення.

    По-друге, фірма, що виробляє інноваційну продукцію, проводить порівняльний аналіз параметрів раніше виробленої і пової продукції за визначеною схемою. При цьому виявляється:

-        наявність у конструктивній розробці нового виробу в порівнянні зі старим принципово інших підходів, наприклад, невідомих законів і