Економіка та організація інноваційної діяльності
29


збутовому потенціалах. Наприклад, одна з характерних для ринкового господарства стратегій - продуктова - спрямована на розвиток новий видів продукції і технологій, сфер і методів її збуту, тобто ця стратегія націлена на створення інновацій. Або стратегія  розвитку підприємства - базується на використанні науково-технічних досягнень у сфері організації, техніки і технології, тобто ця. стратегія націлена на спроможність фірми використовувати комплексні інновації.

    Цей перелік можна було б продовжити, але, необхідно дати і ви значення інноваційної політики фірми. Стратегія нововведень (або інноваційна політика) передбачає об'єднання  цілей технічної політики

 і політики капіталовкладень та спрямована на впровадження нових технологій і видів продукції. Інноваційна-політика фірми орієнтується на досягнення майбутніх результатів через інноваційний процес (стадія досліджень, запровадження нововведень, у виробниче використання та нового продукту в ринкове середовище).  

    Розроблення інноваційної політики торкається як концептуально-підприємницьких, так і організаційно-процедурних аспектів стратегічного розвитку підприємства і, отже, реалізує свою функцію через загальний та функціональний менеджмент. Загальний менеджмент визначає генеральну лінію стратегічного розвитку і містить: 

-    нормативний менеджмент — розроблення філософії, підприємницької політики, визначення позиції підприємства в конкретній ринковій ніші; формулювання загальних стратегічних намірів;

-    стратегічний менеджмент визначення набору стратегій, їхньої реалізації в часі, фіксування змін, переформулювання стратегій, стратегічний, контроль і контролінг (віддача від введення активів за рахунок контролю), управління стратегічними рішеннями в цілому;

-    оперативний менеджмент — розроблення і реалізація оперативних (тактичних) заходів, пов'язаних із практичним упровадженням стратегій у дію.

    У рамках функціонального менеджменту розробляються і реалізуються окремі (функціональні) стратегічні завдання, пов'язані з інноваціями в різних сферах діяльності на підприємстві (маркетинг, збут, виробництво, кадри, фінанси, інформаційна оаза тощо).

    Розроблення інноваційної політики підприємства (фірми) передбачає визначення цілей і стратегій його розвитку на найближчу і далеку перспективу, виходячи з оцінки потенційних можливостей підприємства і забезпеченості його ресурсами. 

    Розглядаючи цілі як передбачення результату, їх поділяють на:

 • функціональні (підтримка досягнутого стану системи);

 • нові (досягнення якісно нового стану системи).                    

    В інноваційному менеджменті розрізняють:

    1. Базові стратегії - модель поведінки підприємства в цілому і окремої