Економіка та організація інноваційної діяльності
33


    б)  ендогенні (внутрішні) - параметри, що характеризують внутрішній стан підприємства (виробнича потужність, кваліфікація робітника тощо).

Роль параметрів рішення виявляється у взаємодії з альтернативами рішення.

    2. Альтернативи рішення -  це  можливості   продовження політики підприємництва, з яких особа, що  приймає рішення, може в даній ситуації зробити вибір. Наприклад, тільки поява нових конкурентів на ринку: зниження ціни, збільшення кошторису витрат на рекламу, розширення асортименту й ін. Параметри рішення обмежують зону (діапазон) альтернатив. Наприклад, узгодження ціни з новим конкурентом не є альтернативою рішення, тому, що це порушення антимонопольного законодавства.

    Висновок: параметри рішення скорочують суму ймовірних, у принципі можливих альтернатив рішень до суми реально здійсненних.

    3. Цільова настанова. Після узгодження альтернатив рішення з параметрами рішення звичайно залишається ще достатньо велика кількість реально існуючих (здійсненних) альтернатив (у тому числі альтернатива нічого не робити!). Цільова настанова особи, що приймає  рішення, визначає, яку альтернативу рішення з  множний реально  здійсненних, варто вибрати і “пустити в діло”. Наприклад, мета зберегти певну частку ринку при появі нових конкурентів. Тоді використовуються менш агресивні альтернативи, такі, як “збільшення кошторису витрат на рекламу”, а не “боротьба цін”.

    Слід зазначити і найхарактерніші невдачі стратегічних процедур, до яких належать:

-    нереальні планові завдання;  

-    неправильна оцінка ресурсів;

-    відсутність зобов'язань керівного складу  щодо реалізації.

    Існує обов'язковий каталог питань, на які потрібно одержати відповіді при проведенні так званого “стратегічного діалогу” від трьох керівних ланок підприємства: керівництва фірмою, відповідальних за рішення оперативних завдань, штабу планування. Основні питання з такого каталогу:

1.  Чи забезпечить стратегія стійкі переваги в конкуренції?

2.  Наскільки реалістичні головні планові завдання?

3.  Чи існують гарантії реалізації стратегії відносно необхідних ресурсів і спроможностей керівного персоналу?

4.  Чи є стратегія достатньо зваженою організаційно і процесуально?

5.  Наскільки невідчутна стратегія стосовно визначених змін (наприклад, чинники ризик)?

6.  Наскільки гнучкою є стратегія?  

7.  Чи веде стратегія до підвищення економічного потенціалу підприємства або СГО?

    Будь-яка стратегія буде визнана успішною тільки в тому випадку, якщо отримані в процесі її реалізації результати будуть