Економіка та організація інноваційної діяльності
35


•  за взаємним співвідношенням цілей (комплементарні - що

----- нюють, індиферентні — байдужі і конкуруючі цілі).

    Найпоширенішим прийомом визначення мети на підприємстві  є побудова так званого дерева цілей, що являє собою процес поділу головної (глобальної) мети на її складові, (часткові цілі) і розташування їх за ієрархічним принципом. У дереві цілей розрізняють кілька рівнів стратегічних цілей:

1.  Цілі підприємства в цілому — очікуваний стан сукупності стра­тегічних  господарських одиниць (продуктово-ринкових комбінацій).

2.  Цілі стратегічних господарських одиниць (СГО) — цільові  постанови для окремих СГО, на які поділені підприємства.

3.  Цілі функціональних сфер діяльності --директивні завдан­ня для функціональних підрозділів підприємства, що закладаються в  основу стратегії, що розробляється.

    Між цілями складаються множинні відносини по горизонталі і

вертикалі, що мають обов'язково враховуватися в процесі цілепланування

    Далі слід коротко розглянути форми управління інноваціями. Процес управління, як ми вже знаємо, складається з взаємозалежних фаз (етапів): планування, реалізація, контроль. Інтеграція цих фаз  утворює систему стратегічного менеджменту, зайнятого рішенням стратегічних завдань. Для того, щоб пов'язати всі ланки визначеної системи, необхідна відповідна організаційна форма. Досвід показує, що існуючі організаційні структури зазвичай неспроможні в достатній мірі концентруватися на виконанні екстраординарних інноваційних завдань (вони були сформовані для неринкових типових схем).                                               

    Для вирішення стратегічних завдань виникає необхідність радикальному реформуванні підходів до структур управління, підвищенні рівня їхньої варіантності. Це особливо важливо при вирішенні великомасштабних інноваційних завдань, що потребують значного якісного ривка і концентрації сил всієї системи управління.

    Планування є одним з основних елементів системи внутріфірмового управління діяльністю інноваційного підприємства. Як елемент системи менеджменту планування являє собою самостійну підсистему, що містить сукупність специфічних інструментів, правил, структурних органів, інформації і процесів, націлених на підготовку і забезпечення виконання планів.

    Планування інновацій - це система розрахунків, спрямована на вибір і обґрунтування цілей розвитку інноваційного підприємства і підготовку рішень, необхідних для їхнього безумовного досягнення. У рамках інтегрованої системи менеджменту підсистема планування виконує такі часткові функції:

    1. Цільова орієнтація всіх учасників. Завдяки узгодженим планам часткові цілі окремих учасників і виконавців орієнтовані на досягнення генеральних цілей спільного інноваційного проект) або інноваційного підприємства в цілому.